Zespół ds. stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw – podsumowanie prac

Zespół ds.stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw
Uczestnicy spotkania

– Jestem absolutnie przekonany, że najlepszym mechanizmem rozwiązywania problemów rolnictwa jest uzgadnianie z bezpośrednio zainteresowanymi, z rolnikami kierunków działań – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej podsumowującej efekty prac Porozumienia Rolniczego.

Porozumienie rolnicze podsumowanie - pracPorozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW. Przed konferencją odbyło się spotkanie z przedstawicielami wszystkich zespołów działających w ramach Porozumienia Rolniczego.

Poniżej prezentujemy fragment raportu: “Główne efekty prac Porozumienia Rolniczego w podziale na Zespoły

Członkowie Zespołu ds.stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw zwrócili uwagę na:

  1. Zbyt długie terminy płatności za dostarczone owoce i warzywa
  2. Doprecyzowanie zapisów związanych z umową sprzedaży owoców i warzyw – W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt został przekazany 15 lipca 2019 r. do notyfikacjiprzezKomisję Europejską. KE ma 3 miesiące na odpowiedź. Równolegle projekt ustawy wpłynął do Sejmu i czekamy na odpowiedź z KE, żeby dalej procedować.
  3. Skuteczna ekspansja i efektywne konkurowanie owoców i warzyw, i ich przetworów na rynku (patriotyzm konsumencki, poszerzanie dostępu do rynków krajów trzecich, działania promocyjne)
  4. Uproszczenie procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców w rolnictwie

Źródło: gov.pl/rolnictwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię