1 mld EUR dla rolników we Francji dotkniętych przymrozkami

przymrozki

Premier Francji Jean Castex zapowiedział pomoc w wysokości 1 miliarda euro dla rolników poszkodowanych wyniku wiosennych przymrozków. Jak mówi, pomocą ma być utworzenie „wyjątkowego funduszu solidarności”. W zeszłym tygodniu mróz wywołał straty na setkach tysięcy hektarów upraw rolnych. Prawdopodobnie ucierpiała jedna trzecia produkcji wina, co oznacza zmniejszenie obrotów o około dwa miliardy euro.

„Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych działań. Jestem tutaj, aby ogłosić ważny wydatek państwa o wartości miliarda euro, ponieważ sytuacja to uzasadnia” – powiedział premier po okrągłym stole z przedstawicielami rolników i wybranymi urzędnikami. „Pieniądze zrekompensują realne straty” – powiedział rzecznik Ministerstwa Rolnictwa. Według francuskiego ministra rolnictwa Juliena Denormandie jest to prawdopodobnie „największa katastrofa rolnicza XXI wieku”.

Co najmniej jedna trzecia francuskiej produkcji wina została utracona w wyniku ujemnych temperatur, co oznacza sprzedaż mniejszą o około 2 miliardy euro, według wstępnych szacunków sekretarza generalnego konsorcjum rolników FNSEA. Jeśli chodzi o owoce, prezes AOP (Association d’Organisations de Producteurs) w przypadku brzoskwiń i moreli uważa, że ​​Francja może spodziewać się połowy produkcji w tym roku, czyli straty w wysokości półtora miliarda euro.

Źródło: vilt.be

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here