10 lat minęło…

roja
Minęło 10 lat od uroczystego otwarcia grupy producentów Roja w Regnowie. Uroczystość odbyła się 4 maja 2013 roku. Wówczas nikt nie przypuszczał, jak potoczą się losy grupy. 

A przez 10 lat zmieniło się wiele. Najpierw głośna upadłość i długi, później wykupienie przez KOWR, aż w końcu aresztowanie byłego prezesa Romana J. W jego gospodarstwie ujawniono bowiem… 11 mln sztuk papierosów, które prawdopodobnie pochodziły z przemytu…
Poniżej zamieszczamy w formie ciekawostki przedruk artykułu opublikowanego krótko po uroczystym otwarciu obiektu. 
Ponad 113 mln zł kosztowała budowa sortowni owoców z chłodniami Grupy Producentów Owoców ROJA, którą w sobotę uroczyście otwarto w miejscowości Regnów w powiecie rawskim (Łódzkie). Dzięki inwestycji grupa będzie mogła rocznie przygotować do sprzedaży 50 tys. ton jabłek.

Sortownię z chłodniami i częścią socjalno-biurową grupa wybudowała, żeby zapewnić właściwe warunki przechowywania owoców i przygotowania ich do sprzedaży. Ogólna powierzchnia zakładu to prawie 20 tys. m. kw.  – Gotowa jest już sortownia i cztery linie technologiczne do pakowania owoców, których docelowo będzie osiem. Inwestycja kończona będzie w ciągu najbliższych dwóch lat. Dwie kolejne linie pakujące owoce uruchomione zostaną jeszcze w tym roku, a dwie kolejne w 2014 r. – powiedział dyrektor handlowy spółki Hubert Jagieliński.

Obecnie zakład posiada 20 w pełni wyposażonych komór chłodniczych; docelowo będzie ich prawie 50. – Jesienią gotowe będą wszystkie – dodał Jagieliński.

Po zakończeniu inwestycji w zakładzie będzie można składować ponad 15 tys. ton owoców w kontrolowanej atmosferze, a u producentów – kolejnych 20 tys. ton. Docelowo – po uruchomieniu wszystkich linii – spółka będzie mogła przygotować do sprzedaży 50 tys. ton owoców rocznie.

Obecnie Grupa mniej więcej 70 proc. owoców dostarcza na rynek krajowy m.in. do sieci handlowych; 30 proc. stanowi eksport, w tym na rynki zachodnie.

Koszt budowy sortowni owoców z chłodniami wyniósł 113 mln zł, z czego 75 proc. kosztów kwalifikowanych to dotacja, w tym ze środków unijnych. Za 39 mln zł spółka kupiła także maszyny rolnicze, linie do sortowania owoców i środki transportu.

Grupa Producentów Owoców ROJA zrzesza obecnie 43 sadowników, którzy posiadają mniej więcej 680 ha upraw. Należą do niej sadownicy głównie z województw: łódzkiego i mazowieckiego, ale także z innych regionów Polski m.in. kujawsko-pomorskiego czy świętokrzyskiego. Grupa specjalizuje się przede wszystkim w uprawie jabłek – ok. 20 tys. ton rocznie – ale także gruszek, śliwek czy czereśni. W styczniu 2011 roku, na podstawie decyzji marszałka województwa łódzkiego spółka ROJA została grupą wstępnie uznaną. Przyjęła też pięcioletni okres spełniania warunków niezbędnych do uzyskania statusu organizacji producentów owoców i warzyw.

Według danych z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi do tej pory Grupa przeprowadziła inwestycje na łączną kwotę ponad 152,6 mln zł; ponad 111 mln zł stanowiło dofinansowanie. W okresie pięcioletnim spółka planuje inwestycje warte ponad 213,6 mln zł, przy dotacji w wysokości ponad 160 mln zł.

Obecnie w województwie łódzkim działa 11 grup owocowo-warzywnych wstępnie uznanych i osiem organizacji.

Według danych GUS z 2011 r. województwo łódzkie zajmuje czwarte miejsce pod względem uprawy drzew owocowych – sady zajmują 27,6 tys. ha, czyli ponad 10 proc. ogólnej powierzchni upraw w Polsce. Sadownictwo w regionie skoncentrowane jest głównie w powiatach rawskim i skierniewickim, a działające w Łódzkiem grupy sprzedały w 2011 r. ponad 47 tys. ton owoców. (źródło: ogrodinfo.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here