Coraz większa operacja słoneczna powoduje nagrzewanie się pni oraz całych koron drzew. Soki ruszają, co powoduje, że wegetacja rozpoczyna się tam wcześniej. Dlatego niektórzy sadownicy, aby ograniczyć nagrzewanie się pni lub koron drzew wykonują zabiegi bielenia glinką kaolinową lub mlekiem wapiennym.
Zabiegi te pozwalają na spowolnienie startu wegetacji. Jest to szczególnie ważne w uprawie drzew pestkowych. Po takich słonecznych dniach szybciej nabrzmiewają pąki, przez co w razie wystąpienia przymrozków są bardziej narażone na przemarznięcie.
Również w jabłoniach odmiany Gala, pomalowanie pni na biało powoduje nienagrzewanie się, a w razie wystąpienia spadków temperatury nie ma np. odparzeń kory oraz spękań, gdzie potem mogą tworzyć się zgorzele.
Termin lutowy jest to najpóźniejszy moment, w którym możemy wykonać te zabiegi. Zabieg glinką kaolinową wykonujemy w dawce 30kg ha lub 50 kg wapna hydratyzowanego. Dobrze jest wykonać taki zabieg w dwie strony rządka, aby dostatecznie pokryć drzewa.
Oprac. Marcin Piesiewicz, zespół SAD24.pl