Nowa Zelandia z pomocą naukowców ma zamiar przebudować swoje sady. Takie nasadzenia ze ścianą owoconośną mają dawać nawet 2 i 3- krotnie wyższy plon niż tradycyjne sady. Mowa nawet o 160 i 200 tonach na hektar.
Sady maja zostać zmodernizowane dzięki naukowcom Hawke’s Bay Plant and Food. Zgodnie z założeniem nowe nasadzenia mają wychwytywać znacznie więcej światła słonecznego, dzięki temu, że nie będą rzucały na siebie tyle cienia, co tradycyjne nasadzenia.
Dzisiejsze sady są pod tym względem nieefektywne. – Wiedzieliśmy, że istnieje potencjał, ponieważ ponad 40 procent energii słonecznej dostępnej w ciągu sezonu nie jest obecnie wykorzystywanych w obecnych projektach sadów – mówi jeden z naukowców.
Więcej energii słonecznej, to także większa wydajność. Dobre sady na Nowej Zelandii dają przeciętnie od 80 do 100 ton na hektar. Projekt badawczy realizowany jest już 7 lat. W tej chwili drzewa nie owocują jeszcze maksymalnie, ale naukowcy twierdzą, że lada moment
z hektara będzie można zebrać od 160 i 200 ton jabłek.
Dwuwymiarowe sady istnieją już od kilku lat, ale kształt drzewa przynosi tak dobre efekty w postaci plonowania w połączeniu z bardzo wąską rozstawą rzędów – 2 metry. Każde drzewo ma kilka pionowych przewodników, co tworzy dwuwymiarową ścianę owoconośną.
Nowy system daje nie tylko wyższy plon, ale też lepsze wybarwienie i wyrównany rozmiar jabłek.
– Mamy wielu krytyków, mamy wiele wątpliwości – zarówno naukowo, jak i w branży –
i cieszymy się. Pozwalamy, aby dane mówiły same za siebie – mówi jeden z naukowców.
Drzewa z wieloma pionowymi pędami mogą zapewnić dalsze oszczędności kosztów, umożliwiając przyszłe technologie automatycznego zbioru, przycinania i opryskiwania.
– Te płaskie systemy zostały zaprojektowane do automatyzacji i automatycznego zbioru – dodaje.
W tej chwili modernizowane jest 10 procent naszych sadów rocznie. Więc potrwa trochę czasu, aby wszystkie nasze sady miały taką samą dwuwymiarową strukturę.
Głównym fundatorem jest nowozelandzkie Ministerstwo Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia.
Źródło: New Zeland Apple & Pears