Aktualna sytuacja na Broniszach – 04.01.2023

cortland

Sadownicy i hurtownicy mawiają, że „tydzień ze Świętem” istotnie wpływa na sprzedaż. Jak obecnie kształtują się hurtowe ceny jabłek i gruszek?

W przypadku jabłek na rynku w Broniszach nadal obowiązują pewne utarte od tygodni „pułapy” cenowe. Standardowe odmiany w dobrej jakości to niezmiennie 20 zł za 15-kilogramową skrzynkę (1,33 zł/kg). Najwyższa jakość przy lepszym wybarwieniu to w przypadku (np. Ligola i Szampiona) poziom 25 – 28 zł za skrzynkę (1,66 -1,86 zł/kg).

Tradycyjnie nieco droższe są Lobo, Cortland czy Boskoop. W tym wypadku topowa jakość to stawki na poziomie 30 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg) lub kilka złotych więcej. W nocy z wtorku na środę podaż jabłek była dosyć duża, jednak do południa wielu sadowników wróciło do domów.

W tym tygodniu na rynku jest znacznie mniej gruszek odmiany Konferencja z importu, a więcej gruszek krajowych. Sadownik oferujący wysoką jakość za 70 zł za skrzynkę (3,50 zł/kg) był dziś w stanie sprzedać auto dostawcze przez kilka godzin.

W ofercie są także gruszki mniejsze gruszki. Tak zwany „średniak” to ceny około 55 zł (2,75 zł/kg). Sprzedawane są ponadto owoce o jeszcze mniejszych średnicach po 35 zł za skrzynkę i mniej. Jednak sprzedający je sadownicy podkreślają, że popyt na takie owoce jest bardzo niski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here