Aktualna sytuacja na rynku śliwek

Najbojla

W ubiegłym roku o tej porze śliwki były skupowane powyżej 2,00 zł/kg. W tym roku początek września niestety przynosi kolejne spadki cen skupu.

Sytuacja na rynku śliwek jest w tym roku wyjątkowo trudna praktycznie od początku zbiorów Lepoticy. Ceny skupu spadły bardzo szybko i w przeciwieństwie do ubiegłego roku nie zaczęły rosnąć w drugiej połowie sierpnia. Niestety, początek września przynosi kolejne spadki.

Grupy producenckie obniżyły ceny skupu fioletowych odmian (35mm+). W zależności od podmiotu, mówimy o spadkach ze 1,20 na 1,10 zł/kg lub ze 1,10 na 1,00 zł/kg. Spadły także ceny Węgierki Zwykłej z poziomu 1,70 do 1,60 zł/kg. Przypomnijmy, że rok temu o tej samej porze ceny wynosiły co najmniej 2,00 zł/kg.

Przedstawione ceny nie są adekwatne do kosztów produkcji i zbioru. Sadownicy są zdania, że sprzedaż obecnie to jedynie przysłowiowe wyjście na „zero”, które wynika coraz częściej z chęci nie zostawienia owoców na drzewach. Przed nami kolejny wzrost podaży, czyli zbiory późnych odmian, takich jak np. President czy Haganta. Areał ich uprawy w Polsce w ostatnich latach sukcesywnie rośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here