Aktualne ceny Gali – popyt jest wysoki, tak samo jak oczekiwania cenowe

gala aktualne ceny

Podobnie jak przez wiele tygodni minionego sezonu, również obecnie najwyższe ceny można osiągnąć za paskowane sporty Gali. Niestety, w przypadku jabłek deserowych uzyskanie cen powyżej 2,00 zł za kilogram nadal jest rzadkością.

Z powodu opóźnionego sezonu i niedoborów jabłek zebranych jeszcze 2022 roku, paskowane sporty Gali już na początku września trafiały do sieci marketów. Dlatego też pierwsze partie osiągały znacznie lepsze ceny niż to notujemy obecnie. Dziś w grupach producenckich i mniejszych sortowniach dominuje stawka 1,90 zł za kilogram za jabłka powyżej 70 mm średnicy.

Jabłka od 60 do 65 mm kupowane są po 1,20 zł/kg, a te od 65 do 70 mm po 1,40 zł/kg. W zależności od podmiotu, stawki te nieznacznie się różnią. Warto w tym miejscu dodać, że w przypadku eksportu do buszli trafiają również jabłka o średnicy zaledwie 50 mm. Wówczas w jednym opakowaniu jest ich niemal 180 sztuk.

Jak informują nas sadownicy, wyraźnie większy popyt niż w minionych sezonach dotyczy aktualnie sportów z rozmytym rumieńcem. To samo dotyczy Gali Must, która swego czasu przez kupujących traktowana była niemalże jako Gala „drugiej kategorii”, pomimo wyśmienitego smaku, którego oczekują odbiorcy. 

Jeśli natomiast dysponujemy dużymi, jednorodnymi jakościowo partiami Gali (powyżej 100 ton) to rozmowa z kupującymi wygląda nieco inaczej. Kluczowym elementem jest rzecz jasna jak najwyższa jakość. Wówczas nie ma problemów z uzyskaniem ponad 2,00 zł/kg. W związku z powyższym, a więc z dużym popytem, Ci sadownicy, którzy mają odpowiednie zaplecze chłodnicze w większości nie decydują się jeszcze na sprzedaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here