Alnova – nowa odmiana jabłek, która może być sprzedawana jako wczesna Pinova

alnova

Podczas targów Interpoma 2022 zaprezentowano nową odmianę jabłek – KI2586* Alnova®. Jest to odmiana klubowa, ale jak podkreślają właściciele odmiany, jabłka mogą być sprzedawane bez klubu jako zwykła Pinova. Warto na nią zwrócić uwagę ze względu na czas dojrzewania – krótko po Gali.

Alnova® testowana jest w kilku krajach Europy od 10 lat. Można powiedzieć, że jest to wcześnie dojrzewająca Pinova. Zbiór następuje około 17 dni przed zwykłą Pinovą.

Co wyróżnia odmianę to fakt, że sadownik może ją swobodnie sprzedawać jako Pinovę, bez klubu. Jednak co należy podkreślić, sadownik nie ma automatycznego prawa do posługiwania się marką, nawet jeśli uprawia tę odmianę.

Ponoć jabłka dojrzewają szybko i równomiernie, przez co nie ma konieczności przeprowadzania kilkukrotnego zbioru, jak w przypadku Pinovy. Mają lepszy poziom wybarwienia niż ta odmiana, jednak również mniej pasków.

Właściciele odmiany podkreślają, że ma dobre walory smakowe już w trakcie zbiorów. Ponadto ma dobrze znosić przechowywanie i nie tracić jędrności. Drzewa Alnovy® mają bardziej zwarty pokrój niż w przypadku Pinovy. Konieczne jest po prostu nieco gęstsze nasadzenie.

alnova

1 KOMENTARZ

  1. „ale jak podkreślają właściciele odmiany, jabłka mogą być sprzedawane bez klubu jako zwykła Pinova”
    prawdziwa definicja klubu, „prawdziwy” klub skierowany na polski rynek. To opcja klubu dla jednego z redaktorów pytających o Polę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here