Amerykanie wiedzą o naszej produkcji więcej od nas

truskawki

Amerykanie wiedzą o naszej produkcji więcej od nas. Z takim stwierdzeniem możemy się spotkać w polskim sadownictwie coraz częściej i jest to smutną prawdą. Bardzo często dane publikowane przez Amerykanów są niemożliwe do uzyskania w polskich instytucjach. 

W wielu publikacjach na temat produkcji czy handlu, opieramy się na analizie danych z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Jest to odpowiednik naszego Ministerstwa Rolnictwa. Różni się jednak od naszego tym, że ma najlepszy wywiad gospodarczy na świecie oraz najnowsze i najdokładniejsze dane.

Jednak pracownicy tej instytucji za oceanem nie są wszechwiedzący i dane umieszczane w raportach gdzieś pozyskują. Oznacza to, że są one zbierane i systematyzowane przez jednostki w Polsce. Mimo to nie lada sztuką jest otrzymać takie dane od naszych instytucji. Najczęściej otrzymujemy odpowiedź, że statystyki nie są prowadzone. Można byłoby powiedzieć, że dane z produkcji mrożonek i koncentratów omijają nasze instytucje i wędrują do analityków za oceanem.

Jednak kłóci się to z innymi faktami. W jednym z raportów USDA o produkcji i przetwórstwie malin w Polsce, przy tabelach o produkcji mrożonek i koncentratów w danych źródłowych podane są polskie instytucje. Po zapytaniu o podobne dane, stowarzyszenie odpowiada, że statystyk w produkcji przetworzonych malin nie prowadzi. Niemniej statystyki, których owe stowarzyszenie nie prowadzi, znalazły się w amerykańskich raportach. Tak działa w wielu innych przypadkach…

Wielokrotnie możemy się spotkać z opinią, że Amerykanie czy Anglicy wiedzą o naszej produkcji rolnej i ogrodniczej więcej niż my sami. Nie jest to teorią spiskową, a niestety smutną prawdą. Podobnie jest na przykład w Serbii.

Czytając i analizując serbskie publikacje branżowe równie często można się spotkać z podobnymi stwierdzeniami. Tamtejsze artykuły również opierają się na analizach wspomnianego Departamentu Rolnictwa. Na przykład w kwestii stanów magazynowych mrożonych malin w serbskich mroźniach.

Zastanawiające, czemu tak niechętnie publikuje się dane o zapasach mrożonek i koncentratów owocowych…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here