Amortyzowana przednia oś w ciągnikach sadowniczych

Od kilku lat jednym z elementów wyposażenia ciągników sadowniczych jest amortyzowana przednia oś. Chociaż nie jest to nowy wynalazek to w ciągnikach sadowniczych znajdziemy go wyłącznie w nowych maszynach. Tak jak w przypadku dziesiątek rozwiązań technicznych również w tym przypadku znajdziemy zwolenników i przeciwników.

W założeniach amortyzowana przednia oś ma przede wszystkim poprawiać komfort pracy. Ponadto wytłumienie drgań i wibracji ma również wpływać na mniejsze zużycie materiału, a co za tym idzie mniejszą awaryjność. Ponadto dzięki niej możemy cieszyć się lepszą stabilnością ciągnika czy przy czepnością przedniej osi. Niektórzy producenci szczycą się w swoich ciągnikach zabezpieczeniu przed tak zwanym nurkowaniem, które zapobiega przechyleniu ciągnika przy hamowaniu i przyspieszaniu. Jedni są nią zachwyceni, a inni twierdzą, że to zbędny dodatek.

Użytkownicy tytułowego rozwiązania twierdzą, że komfort jazdy, a co za tym idzie pracy jest nieporównywalnie wyższy niż w osiach bez amortyzacji. W tymi miejscu krytycy rozwiązania zwracają uwagę, że na nic nam amortyzowany przód jeśli tylna oś jest nadal tak samo sztywna i czuć za jej pośrednictwem wszystkie nierówności.

Rozwiązanie to jest dostępne za dopłatą w większości nowych modeli ciągników sadowniczych. Dopłata do wersji standardowej jest bardzo zróżnicowana. Od 15 000 do ponad 20 000 złotych. Są również tacy sadownicy, którzy zrezygnowali z tej opcji wyposażenia nie ze względu na opinie krytyków, ale z powodu finalnej ceny ciągnika.

Więcej krytyki znajdziemy w przypadku rolników, którzy zdecydowanie częściej uprawiają ziemię. W tym wypadku uginanie się osi powoduje podnoszenie się pługu czy innych maszyn. W dużych ciągnikach można amortyzację wyłączyć i tak też robią rolnicy. Niemiej spotkamy się z opiniami, że gdy mamy amortyzowaną kabinę i pneumatyczny fotel to amortyzowana przednia oś nie podnosi komfortu jazdy.

W sadownictwie ziemię uprawiamy niezwykle rzadko. Wobec tego ten argument nie ma większego znaczenia. Wykonujemy natomiast dużo zabiegów ochroniarskich. Zdaniem użytkowników amortyzowanej osi pozwala ona na wykonywanie zabiegów z większą prędkością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here