Analiza cen zakupu jabłek przez największe sieci handlowe

Jabłka w sieci Biedronka

Ceny, za jakie grupy producenckie sprzedają i jabłka krajowym sieciom handlowym zazwyczaj nie są do końca jawne. Obie strony transakcji zasłaniają się tajemnicą handlową i jest to ich święta prawo. Niemniej takie dane są dostępne i są niezwykle ciekawe.

Zacznijmy od odmian, które cieszą się największą popularnością na rynku krajowym – Gala i Golden Delicious. Poniższe wykresy przedstawiają dane od początku nowego sezonu, czyli przełomu sierpnia i września. Widzimy wyraźnie koniec dostaw Goldena Deliciousa z ubiegłego z minionego sezonu. Widzimy także początek sprzedaży odmiany z tegorocznych zbiorów od drugiego tygodnia października. Podsumowując, cena Goldena jest bardzo stabilna.

Znacznie bardziej ciekawy jest wykres ceny Gali. W jej przypadku mamy jednak do czynienia z większym wpływem eksportu na cenę zakupu tej odmiany na sortowanie. Jak widzimy najwyższe ceny sprzedaży Gali do sieci detalicznych łączyły się z okresem, gdy ceny zakupu były najniższe. W październiku cena paskowanych sportów najczęściej wynosiła około 1,50 zł za kilogram. Zatem różnica między ceną zakupu, a sprzedażą mogła przekraczać 100%. Następnie cena zakupu Gali rosła, gdy cena sprzedaży spadała. Za to zjawisko odpowiada jednak popyt ze strony eksporterów. 

Ceny zakupu sieci handlowych. Dane MRiRW. Opracowanie własne

W przypadku pozostałych odmian ogólnie widzimy trend spadkowy w miarę trwania sezonu. Ponadto od połowy listopada ceny przykładowych odmian są bardzo wyrównane. Wcześniej były bardziej zróżnicowane. Może to wynikać z oferty jabłek z ubiegłego sezonu, która to była nieco droższa z powodu wyższych kosztów przechowania.

Co ciekawe, ceny zakupu jabłek przez największych detalistów są najniższe nie we wrześniu czy w październiku, ale mniej więcej w drugiej połowie listopada. Ponadto, najnowsze dane Ministerstwa Rolnictwa pokazują delikatne wzrosty wraz z początkiem grudnia, to jest bez wątpienia bardzo dobrą informacją.

Najbardziej jednak intryguje wykres ceny zakupu a Idareda. Przez kilka tygodni był on kupowany drożej niż Szampion, Ligol czy Jonagored. Zupełnie nie pasuje to do aktualnej pozycji odmiany na rynku i obserwowanego popytu. W przypadku Idareda początek sezonu sezonu to przede wszystkim jabłka z ubiegłego roku. 

Wzrosły koszty produkcji jabłek, ale wzrosły także koszty przygotowania jabłek do sprzedaży. Wynika to ze wzrostów cen energii, kartonów, drewna i kosztów pracy. Niemniej w przypadku popularnych odmian sadownik otrzymuje zaledwie 30% do 50% ceny, za jaką pośrednik sprzedaje do dużych sieci handlowych. Jeśli porównamy ceny po sortowaniu z cenami detalicznymi wówczas udział sadownika jest dużo mniejszy. Wówczas spada nawet poniżej 20%. 

Ceny zakupu sieci handlowych. Dane MRiRW. Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here