Analiza liści – najbardziej wiarygodna metoda monitoringu odżywienia roślin

truskawki w szklarni

W przeciwieństwie do badania gleby, gdzie dowiadujemy się, jaki jest poziom składników pokarmowych w glebie, z analizy liści dowiadujemy się natomiast, co roślina dokładnie pobrała z gleby oraz ewentualnie z nawożenia dolistnego.

Należy mieć świadomość tego, że w wielu przypadkach zasobność gleby w dany pierwiastek nie przekłada się na jego zawartość w roślinie, gdyż prawidłowe odżywienie roślin nie zależy tylko i wyłącznie od ilości dostępnych składników pokarmowych w glebie, ale również od innych właściwości gleby, czynników atmosferycznych oraz obecności szkodników i patogenów chorobotwórczych.

NOWA METODA BADANIA LIŚCI

Do tej pory nie było Polsce możliwości uzyskiwania szybkich wyników badań liści co jest bardzo ważnym aby móc natychmiast zareagować na ewentualny niewłaściwy poziom składników w roślinie.

Od 2022 roku jest już taka możliwość. Agro Smart Lab jako pierwsze laboratorium w Polsce wdrożyło innowacyjna i bardzo wiarygodną metodę badania liści na zawartość pierwiastków za pomocą spektrometrii fluorescencji rentgenowskiej (XRF) i spektrometrii średniej podczerwieni (MIR).

Przy tej metodzie nie są używane żadne odczynniki. Badana jest zawartość makro i mikroelementów w suchej masie liści. Metoda polega na tym, że liście są suszone mielone, następnie badane za pomocą spektrometrów. Dzięki temu badania takie są bardzo wiarygodnie a wyniki badań otrzymuje do 3-4 dni od dostarczenia próbek do Agro Smart Lab.

Więcej o tej metodzie oraz korzyściach z wykonywania analizy liści można dowiedzieć się z filmu

KORZYŚCI Z BADANIA LIŚCI

Badania liści możemy wykonać w dwóch celach:

Sprawdzenia jaka jest zawartość składników odżywczych w liściach. Wyniki porównujemy do liczb granicznych, które otrzymujemy wraz z raportem. Tutaj bardzo ważny jest bowiem że nie tylko niedobór ale i nadmiar określonego składnika może mieć negatywny wpływ na wzrost roślin czy jakość plonu (rys. 1). Dzięki takim badaniom monitorowane jest odżywianie roślin i dokonywanie korekt, na przykład przy niedoborze danego składnika. Często może okazać się jednak, że roślina ma wystarczającą ilość danego składnika i nie jest wymagane dodatkowe nawożenie czy to doglebowe czy dolistnie.

Innym celem takiego badania jest budowanie wiedzy na temat właściwego odżywiania aby uzyskiwać coraz lepsze efekty w kolejnych sezonach.

Rys. 1. Wpływ zawartości składnika odżywczego na wielkość plonu
Rys. 1. Wpływ zawartości składnika odżywczego na wielkość plonu

Badanie porównawcze: sprawdzenia co jest przyczyną niewłaściwego wzrostu roślin, lub co jest przyczyną różnych zmian barwy liści w stosunku do roślin w dobrej kondycji. Niestety wizualna ocena nie jest do końca wiarygodna i może sprawić, że zostanie źle postawiona diagnoza.

Przykładem może być zdjęcie liści malin (fot. 1), gdzie ewidentnie widać, że jest jakiś problem z odżywieniem roślin.

Fot. 1 Liście malin z niewłaściwą zawartością składników odżywczych (fot. M. Gwara)
Fot. 1 Liście malin z niewłaściwą zawartością składników odżywczych (fot. M. Gwara)

Wyniki analizy tych liści w stosunku do zdrowych liści wykazały, że główną przyczyna był brak manganu. Analiza wykazała również zbyt duże nawożenie potasem (rys. 2)

Rys. 2 Wyniki analizy liści zdrowych liści malin w stosunku do liści wykazujących symptomy złego odżywienia
Rys. 2 Wyniki analizy liści zdrowych liści malin w stosunku do liści wykazujących symptomy złego odżywienia

Badanie porównawcze: sprawdzenia wpływu zastosowania nowych nawozów/biostymulatorów czy innej agrotechniki. Często wykonywane są w gospodarstwie różne próby/sprawdzenia nowych produktów. Taka analiza porównawcza daje szybką i wiarygodną informację jakie są korzyści lub czy jest sens stosowania nowego produktu. Przykładem takiego badania jest analiza porównawcza liści truskawek (fot. 2). Na zdjęciu widać, że jedne liście są nieco jaśniejsze od drugich. Plantacja była tak samo nawożona (fertygacja). Natomiast na części pola stosowano pewien biostymulator a na drugiej części pola nie był używany.

Fot. 2 Liście truskawki. Po lewej bez stosowania biostymulatora. Po prawej liści z roślin, gdzie stosowano biostymulator
Fot. 2 Liście truskawki. Po lewej bez stosowania biostymulatora. Po prawej liści z roślin, gdzie stosowano biostymulator

Analiza liści wykazała pozytywny wpływ tego biostymulatora na pobieranie składników pokarmowych z gleby (Rys. 2).

Rys. 2. Wyniki analizy porównawczej liści truskawek
Rys. 2. Wyniki analizy porównawczej liści truskawek

Tutaj można znaleźć więcej informacji jak pobierać próbki liści oraz w jaki sposób zamówić badanie i jak wysłać próbki do laboratorium Agro Smart Lab

 

Mirosław Maziarka

Prezes: Agro Smart Lab sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here