Andrij Yarmak: prognozy rynku jabłek na Ukrainie w 2018 r.

Międzynarodowy ekspert FAO Andrij Yarmak, będący znawcą ukraińskiego rynku, przedstawił swoje spostrzeżenia oraz prognozy dotyczące produkcji jabłek i handlu w sezonie 2018/2019.

Spodziewa się on, że ukraińscy sadownicy będą w stanie uzyskać w 2018 r. rekordowy poziom zbiorów jabłek jeśli na początku maja nie będzie przymrozków niszczących kwiaty, tak jak było to w 2017 r. Zakłada on także, że przy sprzyjającej pogodzie rekordowe zbiory jabłek będą także w Polsce.

Aktualnie jabłka na Ukrainie kosztują 65-75 proc. więcej niż w ubiegłym roku. A. Yarmak uważa, że te wysokie ceny utrzymają się, co negatywnie wpłynie na konsumpcję jabłek na Ukrainie. Ekspert szacuje, że w maju 2018 r. konsumpcja tych owoców może być na najniższym od pięciu lat poziomie. Korzyści z tego będą czerpać producenci owoców jagodowych (np. truskawek) i czereśni, gdyż drogie jabłka będą w maju i czerwcu zachęcać do zakupów owoców sezonowych. 

Andrij Yarmak prognozuje, że zbiory w 2018 r. pozwolą sadownikom na uzyskanie wysokich cen. Szczególnie za najwcześniejsze odmiany jabłek. Od września ceny będą jednak spadać i ostatecznie ceny z jesieni 2018 r. będą wyższe od cen jabłek jakie będzie można uzyskać w kwietniu 2019 r. Spadek cen wiosną może być tak duży, że sprzedaż jabłek nie będzie zwracała kosztów ich wyprodukowania. 

Źródło: landlord.ua 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here