Arktyczne powietrze zagrozi uprawom na zachodzie i południu Europy?

kwitnący sad

W Polsce i na zachodzie Europy ma obecnie miejsce zapowiadany przez meteorologów napływ arktycznego powietrza. Temperatury mogą zagrozić uprawom we Francji, Włoszech, na Bałkanach i w krajach Beneluksu.

Dziś, jutro i pojutrze spadki temperatur mogą zagrozić wielu uprawom sadowniczym. Teoretycznie w najgorszej sytuacji są sadownicy z Francji. Tam w środkowej części kraju temperatury mogą spaść nawet do -5 stopni Celsjusza. Podobne temperatury prognozowane są w południowej Belgii. Nieco łagodniejsze przymrozki będą miały miejsce w centralnej Belgii i w Holandii. Tam temperatury spadną do -3 stopni.

We Włoszech już po ostatnich przymrozkach sadownicy raportowali znaczne straty. W poniedziałek Wielkanocny w prowincji Emilia-Romania notowano miejscami temperatury poniżej -4 stopni. Kolejne przymrozki są zapowiadane na środę i na czwartek. W okolicach Rawenny są sady owoców pestkowych, gdzie notuje się straty na poziomie 100%. Ostateczny rozmiar zniszczeń będzie zależał od zachmurzenia i wiatru w najbliższych 2 nocach.

Pogoda po raz kolejny nas zaskakuje. W wielu częściach Europy mogą paść kwietniowe rekordy zimna. Aby uzmysłowić sobie skalę zjawiska warto wyobrazić sobie obfite opady śniegu w Chorwacji w kwietniu.

Jutro i w czwartek przymrozki wystąpią również w Bośni, Serbii i na Węgrzech. Nad ranem temperatury spadną minimalnie do -5 stopni. Znacznie zimniej będzie na terenach górskich.

Badacze klimatu dodają, że obserwowany napływ arktycznego powietrza może okazać się rekordowym dla wielu miejsc w zachodniej Europie. Prognozowane temperatury poniżej -5 stopni Celsjusza nie były nigdy wcześniej notowane w kwietniu w stacjach meteorologicznych na zachodzie Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here