Bardzo niskie ceny śliwek przemysłowych. W Polsce kupują Czesi i Słowacy

śliwki przemysłowe

Aktualne ceny skupu śliwek przemysłowych są przedmiotem ostrej krytyki ze strony sadowników. Stawki spadły wraz ze spadkiem cen śliwek deserowych.

Ceny śliwek deserowych znacząco spadły w grupach producenckich oraz na rynkach hurtowych. Skup rozpoczął się od 2,30 – 2,50 zł/kg. Dziś ceny skupu „zatrzymały” się na poziomie 1,20 zł/kg. Na rynkach hurtowych ceny są niestety jeszcze nieco niższe.

Po tak znaczących spadkach można było się spodziewać również spadków cen śliwek przemysłowych. Na początku zbiorów Lepoticy informowaliśmy o skupie śliwek przemysłowych po 0,80 zł/kg. Obecnie ceny wynoszą najczęściej 0,30 zł/kg. Cena ta budzi wiele negatywnych emocji wśród sadowników. Na wybranych punktach skupu nadal jednak można sprzedać tytułowy surowiec po 0,60 zł/kg.

Podobnie jak w ubiegłych latach, śliwki przemysłowe można sprzedać również na eksport. Spotkamy się z dużą ilością ogłoszeń od czeskich i słowackich przedsiębiorców, którzy zajmują się produkcją śliwowicy i destylatów. U naszych południowych sąsiadów przepisy dotyczące produkcji alkoholi wysokoprocentowych są znacznie bardziej liberalne niż w Polsce. W czeskich firmach można sprzedać przemysłowe śliwki za 0,55 – 0,60 zł/kg.

Jednak rynek śliwek w przeciwieństwie do rynku jabłek działa poprawnie. To ceny owoców deserowych wpłynęły na ceny owoców przemysłowych, a nie odwrotnie. Większość producentów deklaruje, że nie podejmie się zbierania śliwek za 0,30 zł/kg. Niemniej pośrednicy notują dostawy surowca. Część dostaw to owoce deserowe najniższej jakości, które nie znalazły nabywców na rynkach hurtowych z powodu bardzo wysokiej podaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here