Bardzo trudny sezon wiśniowy na Węgrzech. Co może z niego wyniknąć dla nas?

skup wiśni

Trwają zbiory wiśni na Węgrzech. Sadownicy są w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ sady cierpią z powodu suszy, a ceny skupu wiśni są poniżej oczekiwań. Owoce nie osiągnęły wymaganej średnicy, więc prognozy zbiorów są korygowane w dół.

Skup wiśni na Węgrzech rozpoczął się w 4 tygodniu czerwca od stawek na poziomie 250 forintów (2,93 zł/kg). To poziom niższy od oczekiwań związkowców (sadowników), które przed sezonem były określone na poziome 280 – 300 forintów (3,28 – 3,51 zł/kg). Po kilku dniach ceny spadły do poziomu 220 forintów (2,58 zł/kg) i nadal utrzymują się na tym poziomie. Eksperci zwracają uwagę, że ceny skupu są zaniżane przez duże niemieckie przetwórnie, które oferują stawki o około 20% niższe od zakładów z węgierskim kapitałem.

Węgierscy eksperci szacowali przed sezonem „widełki”, jeśli chodzi o tegoroczne plony. Pogłębiająca się, niezwykle dotkliwa susza sprawia, że prognozy są obecnie korygowane w dół. Mówi się o plonie na poziomie 60 000 ton. Plantatorzy i przetwórcy narzekają na jakość i średnicę owoców. Na północnym-wschodzie kraju, gdzie skoncentrowana jest produkcja wiśni, niedobór wody jest największy. W rezultacie susza w tamtym regionie zwiększa wpływ na całkowite zbiory w kraju.

Na południu kraju zbiory wiśni rozpoczęły się w 4 tygodniu czerwca. W tym tygodniu trwa szczyt zbiorów w rejonach największej produkcji. Przebieg pogody był skrajnie niekorzystny. Wskutek suszy wzrost i dojrzewanie owoców na jakiś czas zatrzymały się. Z drugiej strony, notowany na tamtejszym rynku niedobór wiśni przemysłowych wysokiej jakości powinien pozytywnie wpłynąć na popyt i ceny skupu w Polsce.

Z punktu widzenia węgierskiego przetwórstwa najgorszą informacją jest rozmiar wiśni. Większość odmian ma średnicę od 12 do 15 milimetrów. Jest to rozmiar nieakceptowalny przez branżę zamrażalniczą i konserwową, ponieważ nie zapewnia optymalnego przebiegu procesu drylowania wiśni. Węgierski związek producentów owoców szacuje, że od 20 do 40% wiśni nie osiągnie minimalnych rozmiarów (18 mm). Przez co niemożliwe będzie sprzedanie 10 000 – 16 000 ton owoców. Fakt ten frustruje węgierskich sadowników.

źródło: fruiveb.hu

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here