Belgia i Holandia: Rekordowa liczba miejsc pracy w rolnictwie

zbiory jabłek

Niedobór siły roboczej to jedno z głównych wyzwań europejskiego rolnictwa. Problem dotyczy już nie tylko zachodu kontynentu. Niemniej w krajach Beneluksu przybiera on już rekordowe rozmiary.

W Belgii wolnych jest obecnie ponad 3000 wolnych miejsc pracy w rolnictwie. Dla porównania w ubiegłych latach, w tym samym okresie liczba ta wahała się od 200 do 600 wakatów. Rzeczywista liczba stanowisk bez pracowników jest większa. W Belgii mówi się obecnie o istotnych niedoborach. Podobnie wygląda sytuacja w Holandii.

Co ciekawe ponad połowa z tej liczby to wolne wakaty zgłaszane przez sadowników. W związku z tym NFO (holenderka organizacja zrzeszająca sadowników) lobbuje o wydawanie zezwoleń na pracę dla chętnych spoza Unii Europejskiej. Więcej o problemach innych krajów pisaliśmy w artykule: 2022 rokiem batalii o pracowników sezonowych?

Niedobór rąk ro pracy stymuluje rozwój automatyzacji i robotyzacji w rolnictwie. Jednak zanim nowoczesne rozwiązania zaczną realnie ograniczać potrzebę zatrudniania w sadownictwie minie wiele lat. Do tego czasu (jak twierdzą Holendrzy) kraj będzie musiał zmierzyć się istotnymi niedoborami pracowników.

Sytuacja na zachodzie Europy ma kilka przyczyn. Eksperci zwracają uwagę przede wszystkim na starzejące się społeczeństwo. Poza tym wśród młodych obywateli brakuje chętnych do pracy w rolnictwie. Pandemia z kolei ogranicza możliwości swobodnego przemieszczania się po Unii. Stąd notowane są coraz większe niedobory na rynku pracy, przede wszystkim w rolnictwie.

źródło: vild.be

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here