Belgia: Kolejny sezon z oparzeniami słonecznymi

jabłka oparzenia słoneczne
Trwająca fala upałów w Hesbaye (południową część belgijskiej prowincji Limburgia) skutkuje dużym odsetkiem oparzeń słonecznych na jabłkach i gruszkach, które tracą przez to wartość handlową.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2019 roku. Na początku czerwca rząd flamandzki, po zasięgnięciu opinii RMI (Royal Meteorological Institute), uznał oparzenie słoneczne z 2019 roku za katastrofę rolniczą. Rolnicy, których uprawy zostały zniszczone przez poparzenia słoneczne i suszę zeszłego lata, mogli ubiegać się o odszkodowanie. 

Dla belgijskiego serwisu informacyjnego hln news sytuację komentuje jeden z lokalnych burmistrzów. Jak mówi, uszkodzenia dotyczyły wtedy jabłek, gruszek, czerwonych porzeczek, kiwi i malin. Jak mówi, w tym roku uszkodzenia będą również duże. Tymczasem fala upałów trwa, a producenci już oceniają straty na 20 – 30%. 

Zbiory Konferencji zwykle rozpoczynają się 20 sierpnia. Jednak, jak zauważają tamtejsi sadownicy, w takich temperaturach dojrzewanie przebiega szybciej. Mają nadzieję, że w zbiorach nie będzie przeszkadzała epidemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Brak pracowników sezonowych zagroziłby zbiorom. 

fot. vilt.be

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here