Białoruś oficjalnie zapowiada zablokowanie handlu

eksport

Bardzo niepokojące wieści napłynęły dziś z Białorusi. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w celu ochrony interesów Białorusi rząd podjął decyzję o zakazie wwozu do Białorusi szeregu towarów. 

Rząd Białorusi zapowiada zablokowanie wwozu produktów z krajów, które stosują względem nich nieprzychylną politykę. Zapowiada, że jak najszybciej podjęte zostaną działania, aby nasycić rynek podobnymi produktami z zaprzyjaźnionych krajów.

W odpowiedzi na bezprawne zewnętrzne sankcje mające na celu podważenie suwerenności Białorusi i pogorszenie dobrobytu obywateli Białorusi, w celu ochrony interesów narodowych, Rząd Republiki Białoruś podjął decyzję o zakazie wwozu do kraju szeregu towarów pochodzących z państw stosujących nielegalne sankcje antybiałoruskie. Odpowiedni dekret zostanie podpisany tak szybko, jak to możliwe. Podejmowane będą niezbędne działania, aby nasycić rynek krajowy podobnymi towarami z zaprzyjaźnionych krajów – czytamy na stronie białoruskiego Ministerstwa. 

Informację kończy zapewnienie, że Białoruś otwarta jest na dialog, który pozwoli uniknąć sankcji. Środki mają charakter wzajemności i mogą zostać odwołane, jeśli dotknięte nimi kraje i grupy krajów porzucą błędną logikę czasów zimnej wojny, powrócą na ścieżkę konstruktywnej współpracy w interesie utrzymania pokoju i stabilności na kontynencie europejskim i będą w pełni przestrzegać zobowiązań międzynarodowych. Białoruś jest gotowa rozwiązywać istniejące różnice poprzez dialog oparty na wzajemnym szacunku i uwzględniając interesy wszystkich stron.

Na razie nie ma mowy o konkretach, jednak obawy co może znaleźć się na liście są znaczące.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here