Białoruś wprowadza embargo także na serbskie owoce i warzywa

jabłka eksport

Białoruś zdecydowała się rozszerzyć listę krajów objętych embargiem na produkty spożywcze. Grono krajów powiększyło się o Serbię oraz Lichtenstein.

Decyzja białoruskich władz jest zaskakująca co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze Serbia nie jest w Unii Europejskiej i jest w dobrych relacjach dyplomatycznych z Białorusią i Rosją. To właśnie aspekt dyplomatyczny jest w tym wypadku najbardziej zagadkowy.

Po drugie Serbia nie jest kluczowym dostawcą produktów spożywczych (w tym owoców i warzyw) na rynek białoruski. Zatem embargo nie uderzy znacząco w serbski eksport. Pogorszy natomiast sytuację na Białorusi. Chociaż nieznacznie, ale zmniejszy się podaż świeżych produktów na rynku. To właśnie dlatego Białoruś była zmuszona do wprowadzenia maksymalnych cen. Białoruś wprowadza ceny urzędowe na jabłka!

Głównym wolumenem eksportu owoców i warzyw z Serbii na Białoruś były brzoskwinie, świeże truskawki, czereśnie, morele i mrożone jagody. Białoruskie zakupy jabłek i śliwek z Serbii były stosunkowo niewielkie. Tym samym Białoruś po raz kolejny ograniczyła dostęp do świeżych owoców i warzyw dla własnych konsumentów.

źródło: east-ftuit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here