Brak alternatyw i glifosatu to nieskuteczna walka z chwastami?

nowoczesny sad

Nie ma alternatyw dla glifosatu. Mała liczba substancji czynnych to też nieodpowiednia rotacja. Na Konferencji Ochrony Roślin w Instytucie Ogrodnictwa dyskutowano także o herbicydach.

Jakich środków możemy obecnie używać? Od wielu lat podstawową substancją stosowaną w sadach dolistnie jest glifosat. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele produktów opartych na tej substancji czynnej (około 70). Glifosat możemy stosować w UE do 15 grudnia 2022 roku. – Co będzie dalej? Myślę, że jeszcze nie ma wiążących odpowiedzi – komentował w trakcie swojego wystąpienia prof. Jerzy Lisek. Ponadto w sadach możemy używać środków doglebowych (pendimetalina, dimetenamid lub w połączeniu). A także środki glebowo-dolistne (propyzamid, diflufenikan).

MPS Baner

Stosowanie chemicznych metod w walce z zachwaszczeniem w sadach obok aspektów ochroniarskich (mała rotacja), skupia uwagę społeczną, a akceptacja tych metod jest coraz mniejsza. Zatem coraz częściej preferowane są metody alternatywne wobec herbicydów (niechemiczne).

Z drugiej strony niedobór substancji chemicznych to także problemy. Zdaniem prelegenta w sadownictwie najbardziej brakuje skutecznych substancji doglebowych, a także substancji dolistnych – kontaktowych, czyli takich, których bezpiecznie moglibyśmy używać w młodych sadach.

– Jeśli ten poziom rejestracji pozostanie niezmieniony to przy (ewentualnym) wycofaniu glifosatu skuteczna ochrona chemiczna przed zachwaszczeniem nie będzie możliwa – podkreślił i podsumował prof. Jerzy Lisek.

źródło: „Herbicydy do regulacji zachwaszczenia w sadach i jagodnikach” − dr hab. Jerzy Lisek, prof. IO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here