Brak opadów może zwiększyć opad czerwcowy?

opad

W zagłębiach sadowniczych jest coraz bardziej sucho. Rosną także obawy o opad czerwcowy, który kolejny rok z rzędu może okazać się niezwykle obfitym właśnie w wyniku braku dostatecznej ilości wilgoci.

Sadownicy zwracają uwagę na postępującą suszę. Dlatego w sadach sprawdzane i uruchamiane są systemy nawodnieniowe. Producenci zwracają uwagę na ogólnie słaby stan drzew po mroźniej zimie. Postępująca susza może spotęgować opad czerwcowy. Wysilone i przesuszone drzewa będą zrzucały kolejne zawiązki. Obawy sadowników co do tego zagadnienia nie są zatem bezpodstawne.

W zagłębiu grójeckim ostatnie znaczące opady wystąpiły nieco ponad dwa tygodnie temu. Niestety, prognozy na najbliższe dwa tygodnie nie zapowiadają opadów o charakterze ciągłym. Zapowiadane są natomiast wysokie temperatury i burze.

W ostatnim czasie zwracaliśmy uwagę na bardzo obfity opad zawiązków. Zdaniem sadowników aktualna sytuacja w sadach nie zwiastuje rekordowych plonów. Przed nami jeszcze opad świętojański, który może jeszcze dodatkowo zmniejszyć plonowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here