Bronisze: Jabłek na rynku nie brakuje. Takie są aktualne ceny

Lobo

Pomimo ożywienia w handlu jabłkami, na rynku w Broniszach sytuacja znacząco nie zmieniła się w porównaniu z marcem czy kwietniem.

Aktualne ceny jabłek w hurcie – 17.05.2024

Pomimo faktu, że mamy już drugą połowę maja, a ceny jabłek w grupach i na sortowniach nieco wzrosły, to sprzedaż na rynku hurtowym w Broniszach nie przebiega po myśli sadowników. Owoców jest pod dostatkiem i z nielicznymi wyjątkami ceny nie zmieniły się od wielu tygodni.

Red Jonaprince, Szampion, Jonagored czy Alwa, to nadal ceny od 2,00 do 2,33 zł/kg (30,00 – 35,00 zł za skrzynkę). Nieco droższy jest Ligol, co jak wiemy, wynika z niższego plonowania odmiany w sezonie. Biorąc pod uwagę koszt przechowania do połowy maja oraz koszty przygotowania owoców do sprzedaży hurtowej w gospodarstwie, ceny te nie są satysfakcjonujące.

Z trzech odmian, które w całym sezonie uzyskiwały wyższe ceny nie spotkamy już Cortlanda. W ofercie jest jeszcze Lobo i Boskoop. W przypadku wysokiej jakości sadownicy mogą uzyskać 3,33 – 4,00 zł/kg (50,00 – 60,00 zł za skrzynkę). Takie ceny w hurcie późną wiosną można już nazywać co najmniej satysfakcjonującymi.

gruszki
Importowana Konferencja – 120 zł za skrzynkę

Gruszki? Tylko import

Sprzedający z drugiej ręki na placu stale mają w swojej ofercie gruszki. Obecnie są to już wyłącznie gruszki belgijskie lub holenderskie. Jeśli chodzi o owoce o średnicach powyżej 60 mm to kupcy muszą zapłacić obecnie 5,50 – 6,00 zł/kg (110 – 120 zł za skrzynkę).

Importowane z Beneluksu gruszki klasy premium na halach kosztują od 6,00 do 7,00 zł/kg. Jeszcze droższe są owoce z RPA, które od około dwóch miesięcy stanowią uzupełnienie oferty.

gruszki
Owoce z południowej półkuli uzupełniają ofertę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here