Całorzędowy kombajn do zbioru jabłek przemysłowych [Video TSW 2023]

kombajn do zbioru

Rok temu stoiska z maszynami do mechanicznego zbioru jabłek przemysłowych były wręcz oblegane. W tym roku zainteresowanie sadowników było nieco mniejsze, niemniej w segmencie miała miejsce ciekawa premiera.

Podczas ubiegłorocznej edycji targów TSW premierę miały 4 maszyny do mechanicznego zbioru jabłek przemysłowych od 4 producentów. Jeśli chodzi o ogólny zamysł konstrukcji, były to maszyny dość podobne do siebie, lecz znacznie różniące się cenami.
W tym roku w Kielcach premierę miały 2 maszyny, a zwiedzający mogli zobaczyć (podobnie jak rok wcześniej) 4 rozwiązania. Nowością był całorzędowy kombajn do zbioru jabłek. Jak przekazuje producent, wydajność w sadach przemysłowych dochodzi nawet do 20 ton na godzinę. Istnieje także możliwość rozbudowania go o moduł, który transportuje surowiec do rzędu obok.

kmbajnChociaż popularyzacja urządzeń do mechanicznego zbioru jabłek przemysłowych przyspiesza tę pracę i obniża koszty to równocześnie rodzi nowe wyzwania. Chodzi tu przede wszystkim o jakość surowca, który jest dostarczany do zakładów. Co ciekawe wśród przetwórców zdania na ten temat są podzielone. Ponadto, w miarę upływu czasu użytkownicy coraz więcej mówią o konieczności używania lepszej jakości materiałów, ponieważ urządzenia te pracują pod bardzo dużym obciążeniem.

Należy założyć, że na rynku będzie przybywać rozwiązań do mechanicznego zbioru „przemysłu”. Jest równie prawdopodobne, że w przyszłości będziemy obserwowali rozwój dwóch typów takich maszyn. Chodzi mianowicie o „połówkowe” kombajny do zbierania tego, co zostało po zbiorze jabłek deserowych lub do zbioru mniejszych areałów sadów przemysłowych. Równocześnie będą powstawać większe, masywniejsze, wydajniejsze i droższe rozwiązania do zbioru większych areałów sadów typowo przemysłowych oraz do wykonywania działalności usługowej, którą rozpoczęto w sezonie 2022/23. Więcej w materiale wideo.

2 KOMENTARZE

  1. Brawo my.pelen sukces.potega sadownicza z produkcją powyżej 5 mln ton.i najważniejszy jest kombajn do zbierania przemysłu.
    Czy jest tu ktoś normalny?????czy była nowa polska odmiana jabłek,którą chcemy wypromować ma globalnych rynkach?czy pojawiła się jakaś polska klubowa odmiana mająca szansę zaistnieć na świecie????
    Nie , najważniejszy jest przemysł bo wg idiotów od niego zależy cena deseru….ta branża musi upaść .nie ma innej możliwości

  2. Przetwórnie już zacierają ręce, teraz chłopy będę wozić po 10gr, i cieszyć się że to czysty zysk bo sam zbierze. A zebrać trzeba wszystko bo zmarnować na polu to grzech , więc jest styczeń a my zbieramy przemysł , cena nawet lepsza niż na jesieni o pracownika łatwiej i taniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here