Cena skupu śliwek osiągnęła 3,00 zł/kg

Węgierka

W ostatnich dniach ceny zakupu śliwek w grupach producenckich osiągnęły poziom 3,00 zł za kilogram. Wzrosty wynikają ze spadającej podaży. 

„Kupimy śliwkę Węgierkę…” Od niedawna w wiadomościach tego typu sadownicy są informowani o cenach zakupu na poziomie 3,00 zł/kg. Stawki po raz kolejny zrównały się w przypadku odmian wielkoowocowych i Węgierki zwykłej. Wcześniej Węgierka bywała droższa o 10 czy 20 gorszy. Nie zmienił się wymogi wielkościowe. Węgierka jest kupowana powyżej 28 mm, a pozostałe odmiany powyżej 30 mm.

Cena zakupu wynika przede wszystkim ze spadającej podaży i płynnego handlu na rynkach hurtowych. Odmiany wielkoowocowe są nadal sprzedawane od 3,00 do 5,00 zł/kg. Przeciętna, hurtowa cena Węgierki oscyluje wokół 3,00 zł/kg.

GUS nadal pozostaje przy swoich prognozach o zbiorach śliwek na poziomie 110 000 ton. Miał to być plon o 10% wyższy od ubiegłorocznego. Przeczy temu obserwowana od kilku miesięcy sytuacja na rynku. Pod koniec sezonu ceny wyraźnie rosną i są nieco wyższe od ubiegłorocznych. Producenci dodatkowo zwracają uwagę na odsetek owoców, które popękały po ulewnych deszczach z przełomu sierpnia i września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here