Ceny brzoskwiń i moreli na rynkach hurtowych

brzoskwinie i morele na rynkach hurtowych

Brzoskwinie i morele nie stanowią w Polsce dużego odsetka upraw sadowniczych. Niemniej warto przyjrzeć się rynkowi obu gatunków. 

Na rynkach hurtowych krajowe brzoskwinie wysokiej jakości kosztują od 5,00 do 6,00 zł/kg. Owoce niższej jakości kosztują minimalnie 3,50 zł/kg. Producenci oceniają popyt jako dobry. Co ciekawe detaliści coraz częściej wybierają krajowe owoce kosztem importowanych. Te drugie przy porównywalnej jakości kosztują u hurtowników 7,00 – 9,00 zł/kg. 

Nieco wyższe są ceny moreli. Na rynku w Broniszach kilogram kosztuje od 5,00 do 7,00 zł. Cena wynika przede wszystkim z małego obszaru upraw i bardzo dużego ryzyka produkcji tych owoców. Nawet niewielkie spadki temperatury poniżej zera skutkują znacznym obniżeniem plonowania. Podaż gatunku jest stosunkowo niska, a na rynku w Broniszach dominują producenci z zagłębia sandomierskiego. Na tamtejszym rynku hurtowym ceny moreli są wyraźnie niższe. 

Swego rodzaju nowością w tym sezonie jest skup tytułowych gatunków przez grupy wybrane grupy producenckie w zagłębiu grójeckim. Morele o średnicy powyżej 40 mm są skupowane po 6,00 zł/kg, mniejszy sort powyżej 35 mm – po 5,50 zł/kg. Brzoskwinie od 55 do 60 mm średnicy są kupowane po 3,20 zł/kg, a te powyżej 60 mm po 3,90 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here