Ceny czereśni: Wyższe stawki za owoce najwyższej jakości

Kordia

Ogólna sytuacja na rynku czereśni jest dosyć trudna i niezwykle dynamiczna, a podaż na rynkach hurtowych nadal jest bardzo duża. Niemniej, za owoce najwyższej jakości sadownicy otrzymują wyraźnie wyższe ceny.

W okresie, gdy na rynku notowaliśmy najwyższą podaż czereśni, to owoce najwyższej jakości nie odbiegały cenowo od średniej. Obecnie jest nieco inaczej. Wczoraj na rynku w Broniszach wysokiej jakości Kordię można sprzedać po 10,00 zł za kilogram. Równocześnie czereśnie najniższej jakości są sprzedawane nawet poniżej 5,00 zł za kilogram. Ceny jednak bardzo szybko się zmieniają.

W porównaniu z początkiem skupu czereśni na krajowe sieci handlowe, grupy producenckie kupują gatunek w dwóch lub trzech klasach jakościowych. Dobra informacja jest taka, że wyraźnie wyższe ceny dotyczą czereśni w sorcie powyżej 26 mm. Grupy producenckie w zagłębiu grójeckim kupują ciemne odmiany powyżej 26 mm po 9,00 – 9,50 zł za kilogram. Cena dotyczy dostarczenia owoców w 500 gramowych punetkach.

Plantatorzy, którzy specjalizują się w uprawie czereśni na większych areałach informują, że owoce klasy premium, czyli powyżej 30 lub 32 milimetrów można sprzedać po jeszcze wyższych cenach. Jeden z naszych rozmówców informuje nas o stawkach powyżej 15,00 zł za kilogram. Po takiej cenie zostały sprzedane czereśnie z głównego zdjęcia. Ponadto większe partie czereśni o wyrównanej i bardzo wysokiej jakości można wyeksportować na zachód Europy po jeszcze wyższych cenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here