Ceny Gali na Ukrainie „doganiają” stawki w Polsce

Gala woda

Mniejsze zbiory, eksport i wysokie ceny jabłek przemysłowych. Te trzy czynniki sprawiły, że Gala i Golden Delicious na Ukrainie kosztują w hurcie maksymalnie nawet 2,00 zł/kg. 

Paskowane sporty Gali są aktualnie kupowane przez grupy producenckie i firmy w Polsce najczęściej po 2,00 zł/kg. Dotyczy to jabłek powyżej 68 lub 70 mm. Równocześnie spotkamy się z wyższymi cenami – maksymalnie 2,40 zł/kg. Eksport na dalekie rynki jest stale przygotowywany więc popyt nie słabnie. Nie licząc Lobo, Cortlanda czy Boskoopa, dobre informacje w przypadku cen jabłek deserowych w zasadzie kończą się w Polsce na Gali. 

W ubiegłym tygodniu ceny topowych odmian znacząco wzrosły na Ukrainie. Wzrosty te były duże, bo w przypadku Gali i Goldena aż 50-procentowe. W obu przypadkach mówimy o hurtowych cenach na poziomie od około 1,40 do 2,08 zł/kg (po przeliczeniu). 

Podobnie jak w przypadku Polski, Gala i Golden zyskują przede wszystkim z powodu dużego popytu ze strony tamtejszych eksporterów. Duże gospodarstwa, które dysponują większymi wolumenami wysokiej jakości, wstrzymują się ze sprzedażą. To z kolei przyczyni się do kolejnych wzrostów. 

Na wschodzie również ceny jabłek przemysłowych „napędzają” ceny jabłek deserowych. Owoce do przetwórstwa trafiają w dużych ilościach do Austrii, więc krajowe przetwórnie podnoszą ceny. Analitycy nie mają wątpliwości, ceny jabłek będą rosły i jest to w tym sezonie prognoza bardzo prawdopodobna i łatwa do przewidzenia.

 

źródło: www.agrotimes.ua

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here