Ceny gruszek – koniec sezonu w Beneluksie nieco rozczarowujący

gruszki

Import z południowej półkuli i mniejszy popyt z zagranicy sprawiły, że ceny gruszek w Beneluksie spadły w końcówce sezonu.

Pomimo wysokich oczekiwań sadowników co do cen, sprzedaż gruszek w Belgii i Holandii była trudna w ostatnich tygodniach. Jeśli mówimy o owocach najwyższej jakości (70 mm+) to stawki spadły z maksymalnych 5,20 zł/kg (1,20 eur/kg) pod koniec kwietnia, nawet poniżej poziomu 4,30 zł/kg obecnie (1,00 eur/kg).

Po koniec ubiegłego sezonu ceny systematycznie rosły i sadownicy dyktowali warunki sprzedaży. Rozczarowanie tamtejszych producentów jest tym większe, że nowym sezonie spodziewane są niższe zbiory, co również w pewnym stopniu powinno pozytywnie wpłynąć na ceny.

Handlowcy notują mniejsze zainteresowanie odbiorców z zagranicy, w tym z Polski. Dodatkowy czynnikiem, który uzupełnił niedobory gruszek europejskich był zwiększony import gruszek z południowej półkuli. Przypomnijmy, że europejskie zapasy gruszek na początku maja były o 18% wyższe niż przed rokiem o tej samej porze.

źródło: www.agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here