Ceny jabłek deserowych 2020: W handlu coraz więcej odmian – jak kształtują się oferty?

ceny jabłek deserowych

Czym bliżej do jesiennych zbiorów, tym więcej ofert kupna jabłek. Grupy producenckie, jak również prywatne firmy, handlują zarówno coraz większymi ilościami jabłek, jak i szerszą paletą odmian. Aktualne ceny jabłek deserowych są bardzo dobre. Są to stawki, jakie zapewniają sadownikom zysk i możliwości inwestycji. Takich właśnie cen życzyliby sobie producenci przez cały sezon handlowy.

Tegoroczny handel rozpoczął się tradycyjnie od Pirosa. Od tego tygodnia podmioty handlowe rozpoczęły skup, sortowanie i sprzedaż Paulareda i Antonówki. Niedługo do tego grona dołączy Delikates i Celeste.

Na równi z ofertami kupna jabłek na gotowo przez mniejsze firmy oraz ofertami kupna na sortowanie pojawiają się propozycje zakupu jabłek za wagę w skrzyni. Te, mimo że niższe, są nadal atrakcyjne cenowo. Jak informują nas sadownicy, za Pirosa można otrzymać od 2,60 do nawet 3,00 zł za każdy kilogram w skrzyni. Również większe grupy producenckie kupują Pirosa w cenie od 2,80 do 3,00 zł za kilogram. Biorąc pod uwagę powyższe stawki, były w tym tygodniu takie dni, że sprzedaż na rynku hurtowym była bezcelowa, ponieważ sadownicy nie byli w stanie otrzymać tam takich cen.

W przypadku Antonówki ceny są nieco niższe. Dla jabłek od 65 do 85 jest to stawka 2,60 zł za kilogram. Jak dowiedzieliśmy się w jednej z podgrójeckich grup, jabłka należy przygotować do sprzedaży w gospodarstwie w 5-kilogramowe kartony. Jest to więc cena na gotowo w kartony kupującego z koniecznością rozsortowania jabłek w kalibrach 65 – 75 mm oraz 75 – 85 mm w osobnych kartonach. Inni pośrednicy kupują na przykład Antonówkę do sortowania od 70 mm po 1,80 zł za kilogram.

Dwojako możemy również sprzedać Paulareda. Pojawiają się pierwsze oferty kupna za wagę w skrzynie kupującego. Dowiedzieliśmy się o stawkach 2,50 zł za każdy kilogram od 65 mm. W przypadku sprzedaży Paulareda na sortowanie, otrzymamy 3,20 zł za kilogram jabłek powyżej 70 mm oraz 2,60 za kilogram jabłek od 65 do 70 mm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności