Ceny jabłek deserowych 2020: W handlu coraz więcej odmian – jak kształtują się oferty?

ceny jabłek deserowych

Czym bliżej do jesiennych zbiorów, tym więcej ofert kupna jabłek. Grupy producenckie, jak również prywatne firmy, handlują zarówno coraz większymi ilościami jabłek, jak i szerszą paletą odmian. Aktualne ceny jabłek deserowych są bardzo dobre. Są to stawki, jakie zapewniają sadownikom zysk i możliwości inwestycji. Takich właśnie cen życzyliby sobie producenci przez cały sezon handlowy.

Tegoroczny handel rozpoczął się tradycyjnie od Pirosa. Od tego tygodnia podmioty handlowe rozpoczęły skup, sortowanie i sprzedaż Paulareda i Antonówki. Niedługo do tego grona dołączy Delikates i Celeste.

Na równi z ofertami kupna jabłek na gotowo przez mniejsze firmy oraz ofertami kupna na sortowanie pojawiają się propozycje zakupu jabłek za wagę w skrzyni. Te, mimo że niższe, są nadal atrakcyjne cenowo. Jak informują nas sadownicy, za Pirosa można otrzymać od 2,60 do nawet 3,00 zł za każdy kilogram w skrzyni. Również większe grupy producenckie kupują Pirosa w cenie od 2,80 do 3,00 zł za kilogram. Biorąc pod uwagę powyższe stawki, były w tym tygodniu takie dni, że sprzedaż na rynku hurtowym była bezcelowa, ponieważ sadownicy nie byli w stanie otrzymać tam takich cen.

W przypadku Antonówki ceny są nieco niższe. Dla jabłek od 65 do 85 jest to stawka 2,60 zł za kilogram. Jak dowiedzieliśmy się w jednej z podgrójeckich grup, jabłka należy przygotować do sprzedaży w gospodarstwie w 5-kilogramowe kartony. Jest to więc cena na gotowo w kartony kupującego z koniecznością rozsortowania jabłek w kalibrach 65 – 75 mm oraz 75 – 85 mm w osobnych kartonach. Inni pośrednicy kupują na przykład Antonówkę do sortowania od 70 mm po 1,80 zł za kilogram.

Dwojako możemy również sprzedać Paulareda. Pojawiają się pierwsze oferty kupna za wagę w skrzynie kupującego. Dowiedzieliśmy się o stawkach 2,50 zł za każdy kilogram od 65 mm. W przypadku sprzedaży Paulareda na sortowanie, otrzymamy 3,20 zł za kilogram jabłek powyżej 70 mm oraz 2,60 za kilogram jabłek od 65 do 70 mm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here