Ceny jabłek na koniec grudnia

Sadownictwo na Wschodzie

Choć cytrusy są dla konsumentów ważniejsze od jabłek, w grudniu ceny tych ostatnich na rynkach krajów Europy środkowo-wschodniej również „odczuwały” nadchodzący okres świąteczny – choć nie wszędzie tak samo.

W ostatnim tygodniu grudnia – jak wynika z analiz portalu east-fruit.com najdrożej za jabłka płacono w Rosji – 0,61 $/kg. W Tadżykistanie kosztowały one 0,33 $/kg, w Gruzji 0,27 $/kg, w Mołdawii 0,26 $/kg. Najtańsze były – oczywiście – w Polsce, gdzie kosztowały średnio 0,21 $/kg. Także ukraińskie ceny (0,23 $/kg) były kiepskie.

Trudno to nazwać pocieszeniem, ale w całym grudniu ceny jabłek w Polsce wzrosły najbardziej – o 21,3%. W ostatnim tygodniu tego miesiąca – nie ulegały już żadnym wahaniom. Podobnie skoczyły w grudniu ceny jabłek w Gruzji (o 22,7%), ale tam w końcówce miesiąca podrożały aż o 14,4%.

W Mołdawii miesięczny przyrost wyniósł 18,3%, a końcowego tygodnia 9,1%. Na Ukrainie – odpowiednio 4,2% i 6,3%. W Rosji zaś – praktycznie ceny jabłek przez cały grudzień nie zmieniły się (0,7%), nawet w końcówce miesiąca.
za: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here