Ceny jabłek na sortowanie – paskowane sporty Gali poszukiwane

jabłka sortowanie

Sytuacja w handlu jabłkami nieco poprawiła się w porównaniu z zastojem, jaki notowaliśmy w szczycie zbiorów. Chociaż wzrosty cen cieszą to nadal w większości przypadków mówimy o stawkach nie gwarantujących zysków.

Największe zainteresowanie odbiorców jabłek dotyczy obecnie paskowanych paskowanych sportów Gali. Najwyższe oferty za wybrane sporty osiągają 1,80 – 1,90 zł/kg na sortowanie. W grupach producenckich dominuje stawka 1,50 zł/kg. Gala nie stanowi jednak większości produkcji jabłek w Polsce i w związku z tym wyższe ceny za jedną odmianę nie będą decydować o rentowności gospodarstw w rozumieniu skali całej branży.

Nieco tańsze są sporty Red Deliciousa i Goldena Deliciousa. Dla odmian dominują stawki na poziomie 1,10 – 1,20 zł za kilogram jabłek powyżej 70 mm po sortowaniu. Tradycyjnie najniższe ceny dotyczą Red Jonaprinca, Ligola, Szampiona, Idareda czy Jonagoreda. Dla tej grupy odmian notujemy ceny od 0,90 do 1,00 zł/kg. Cały czas mówimy o cenach na sortowanie powyżej 70 mm średnicy.

Tradycyjnie w grudniu wzrasta popyt na odmiany kulinarne, czyli przede wszystkim na Boskoopa. Odmianę można dziś sprzedać maksymalnie po 1,40 zł/kg. Taką cenę uzgodnił dziś nasz rozmówca (sadownik z zagłębia grójeckiego) za jabłka od 70 do 95 milimetrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here