Ceny jabłek przemysłowych – 07.09.2023. Delikatne korekty cen na punktach skupu

jabłka przemysłowe

W ostatnich dniach miały miejsce symboliczne, jedno lub dwugroszowe korekty cen jabłek przemysłowych. Mimo tego popyt na jabłka nie spada. Sprawdź aktualne ceny jabłek przemysłowych na dzień 07.09.2023. 

Ceny jabłek przemysłowych na skupach 

Rozpoczęły się zbiory Gali, więc na punkty skupu i zakłady przetwórcze trafia coraz więcej jabłek przemysłowych. Wzrost podaży zatrzymał trend wzrostowy na punktach skupu. Równocześnie ani u pośredników, ani na zakładach nie ma dużego ruchu, a tym bardziej kolejek.

Chociaż przyczyną jest wejście w okres zbiorów, w którym branża przetwórcza będzie chciała (jak co roku) kupić jabłka przemysłowe po jak najniższych cenach, to spotkamy się również z innymi opiniami. Obniżki w opinii sceptyków mają „zmotywować” sadowników do sprzedaży jabłek zmagazynowanych w gospodarstwach.

Można zatem powiedzieć, że sytuacja na rynku jest stabilna. Obecnie dominują stawki od 0,55 do 0,57 zł/kg. Co ciekawe pośrednicy, którzy przez kilka dni oferowali 0,60 zł/kg przy większych ilościach spotykali się z otwartą krytyką za równo ze strony przetwórni i innych przedsiębiorców z branży, ponieważ płacili… za dużo.

Ceny jabłek na soki – 07.09.2023

Chociaż wchodzimy w szczyt zbiorów i dostaw surowca to globalna sytuacja nie zmieniła się. Chińscy producenci dostarczą na rynki mniej produktu więc koncentrat z Polski jest na wygranej pozycji. W związku z tym sadownicy próbują sprzedać większe partie jabłek przemysłowych nieco lepszej jakości po wyższych cenach. Chodzi na przykład o rwaną Galę (po gradzie) na soki NFC, za którą producenci oczekują najczęściej 0,70 – 0,80 zł/kg. Mniejsze zakłady oferują za tego typu surowiec maksymalnie 0,65 zł/kg.

W sieci pojawiają się również pierwsze oferty zakupu przemysłowych jabłek ekologicznych. Pierwsze ceny są wyraźnie wyższe niż za jabłka z konwencjonalnej produkcji, jednak nie jest to rażąca różnica. Ekologiczny „przemysł” jest wstępnie wyceniany na 0,80 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here