Ceny jabłek przemysłowych: Niektóre skupy oferują już 55 groszy

ceny jablek przemyslowych

Deszczowa aura pod znakiem której minął ten tydzień odpowiada za kolejne, tym razem znaczące wzrosty cen jabłek przemysłowych. Mała podaż surowca w połączeniu z apetytem zakładów przetwórczych skutkuje wyższymi cenami. 

Wczoraj, to jest w sobotę 17 września, ceny na niektórych punktach skupu osiągnęły poziom 0,54, 0,55 a nawet 0,56 zł za kilogram. Niemniej, to nadal o 10 groszy mniej niż tegoroczne maksimum z końca sierpnia.

Duży popyt na surowiec do produkcji w połączeniu z niezwykle małymi dostawami, skutkuje widocznymi, bardziej znaczącymi wzrostami. Niedawno pisaliśmy o sytuacji, że mniejsze zbiory Idareda wpłyną na mniejszą podaż wydajnego surowca w ostatniej fazie sezonu. W związku z powyższym niektórzy są zdania, że już niedługo rozpocznie się walka o surowiec do przetwórstwa. Niestety, ostatnie wydarzenia dobrze pokazują, że nie zawsze ceny są adekwatne do sytuacji rynkowej. 

W ujęciu globalnym natomiast bardzo duże znaczenia mają mniejsze zbiory w Chinach. Mniejsze zbiory, to mniejsza produkcja zagęszczonego soku jabłkowego. Według prognoz, globalna podaż koncentratu będzie o około 200 000 ton mniejsza. Mniejsza podaż koncentratu, to z kolei możliwość do oczekiwania wyższych cen. Zwłaszcza, gdy popyt na ten produkt jest bardzo stabilny w ujęciu globalnym.

Większość sadowników jest przekonana o kolejnych wzrostach. Czy ceny osiągną poziom z końca sierpnia? 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności