Ceny jabłek przemysłowych w Polsce, Chinach i USA, a globalny rynek koncentratu

ceny jablek przemyslowych

Ceny jabłek przemysłowych powoli rosną. Do maksymalnego poziomu z tego sezonu jednak brakuje jeszcze 14 groszy. Warto spojrzeć szerzej na globalny rynek koncentratu jabłkowego oraz na ceny surowca dla przetwórstwa w innych krajach. O ile prognozy zachodnich analityków na przyszłość można ogólnie określić jako pozytywne z naszego punktu widzenia, to realia rynku przetwórstwa w Polsce sprawiają, że prognozowanie cen w naszym kraju jest niezwykle trudne. 

Na punktach skupu na terenie całego kraju coraz częściej pojawia się stawka 0,50 zł za kilogram jabłek przemysłowych. Gdy zamierzamy wypełnić całą ciężarówkę pośrednikowi w miejscu zamieszkania, to można otrzymać 1 lub 2 grosze więcej. Deszczowy początek tygodnia i prognozy kolejnych opadów, to zdecydowanie mniejsze dostawy surowca do zakładów przetwórczych. W związku z powyższym powinniśmy oczekiwać kolejnych, delikatnych wzrostów cen.

Angielscy analitycy są zdania, że Chiny wyprodukują w tym sezonie znacznie mniej koncentratu jabłkowego. Głównym powodem są znacznie mniejsze plony. Ponadto chińscy przetwórcy będą się bardziej koncentrować na krajowym rynku, ponieważ zarówno cła nałożone przez Unię Europejską, jak również Stany Zjednoczone sprawiają, że eksport na te rynki jest coraz trudniejszy.

Nadal jednak to chiński zagęszczony sok jabłkowy jest najtańszy. To z kolei efekt taniej siły roboczej, niskich kosztów produkcji i przede wszystkim taniego surowca. W ubiegłym tygodniu ceny chińskiego koncentratu wynosiły od 7,24 do 7,39 zł za litr na wschodnim wybrzeżu USA oraz od 7,08 do 7,24 na zachodnim wybrzeżu.

Jabłka przemysłowe są w Chinach tańsze niż w Polsce. Jeszcze na początku października kosztowały 65$ za tonę, czyli 0,24 zł za kilogram. Obecnie stawki kształtują się od 0,30 do 0,38 zł za kilogram. Dla porównania ceny jabłek przemysłowych w Stanach Zjednoczonych wynoszą od 0,84 do 1,14 zł za kilogram. Najtaniej jest tam, gdzie podaż jest największa, czyli w stanie Waszyngton. Nieco droższe są jabłka na obieranie. W zależności od stanu od 1,10 do 1,35 zł za kilogram. Warto zestawić stawki za jabłka przemysłowe z ceną amerykańskiego koncentratu jabłkowego. Ten z kolei na krajowym rynku kosztuje zaledwie 0,50 – 0,60 zł za litr więcej niż polski wyprodukowany z surowca tańszego o połowę.

Podsumowując, podaż w porównaniu z popytem w ujęciu globalnym jest na zbliżonym poziomie. Zachodni analitycy nie prognozują ani gwałtownych spadków, ani wzrostów cen koncentratu jabłkowego. Mówią raczej o płynnym i stabilnym handlu. O stabilnych cenach zagęszczonego soku jabłkowego pisaliśmy tutaj: Stabilna cena koncentratu – niestabilne ceny jabłek przemysłowych. Wstępne prognozy mówią także o kolejnym rekordzie produkcji soku NFC w Polsce w ujęciu całego sezonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here