Ceny jabłek w grupach producenckich, 21 października 2021

grupy producenkie

Ceny jabłek deserowych nie różnią się znacząco od tych z ubiegłego tygodnia. Zdecydowana większość odmian jest kupowana poniżej ich kosztów produkcji. Handlowcy informują o zastoju w handlu.

Nasz cotygodniowy przegląd cen należy zacząć od faktu, że w wielu grupach nie kupuje się obecnie wybranych odmian. Pracownicy odpowiedzialni za zakup informują sadowników, że Szampion, Ligol czy Red Jonaprince nie są kupowane na bieżące sortowanie. Warto zaznaczyć, że nie jest to zjawiskiem powszechnym. Handlowcy grup producenckich nadal informują sadowników, że „wszystko stoi”. Warto to zestawić z danymi o eksporcie, o których pisaliśmy Eksport jabłek wcale nie stoi?

Najdroższa w cennikach kupujących jest Gala, a dokładnie jej paskowane sporty. Ceny za jabłka od 68/70 do 90 milimetrów wahają się od 1,30 do 1,50 zł/kg. Wybrane podmioty nie kupują sportów z rozmytym rumieńcem. Odmiana jest obecnie sortowana i kierowana zarówno do krajowych marketów jak i na eksport w opakowaniu typu bushel. Nie zmieniły się również ceny za Goldena Deliciousa. Jabłka od 70/75 do 90 milimetrów są kupowane po 1,10 – 1,20 zł/kg.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze odmiany to ceny również się nie zmieniły. Za Szampiona, Ligola, Red Jonaprinca czy Jonagoreda najczęściej sadownicy dostają 0,60 – 0,80 zł za kilogram. Stawki te dotyczą jabłek w kalibrze 75 – 90 milimetrów. Mniejsze i większe o 5 mm średnicy są kupowane najczęściej po 0,50 zł za kilogram.

Można się spotkać z nieco bardziej atrakcyjnymi ofertami zakupu Red Jonaprinca. Jedna z grup z zagłębia grójeckiego oferuje 0,90 zł/kg za jabłka 70 – 90 milimetrów i 0,60 zł/kg za jabłka 60 – 70 milimetrów.

Grupy i firmy, które posiadają maszyny do obierania kupują także jabłka przemysłowe na ten cel. Niestety ceny są bardzo niskie. Jonagored i Ligol kupowane są po 0,40 zł/kg. Idared po 0,35 zł/kg.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here