Ceny jabłek w grupach producenckich – 23.11.2021

ceny jabłęk w grupach producenckich

W nowym tygodniu ceny zakupu wybranych odmian nieco wzrosły. Pomimo większego eksportu w stosunku rok do roku, ceny zakupu nadal pozostają w przypadku większości odmian poniżej kosztów produkcji. Niemniej mamy też dobre informacje.

Zacznijmy od dobrych informacji. W stosunku do ubiegłego tygodnia, wyraźnie zdrożały Lobo oraz Cortland. W ostatnim artykule (tygodniu) ceny zakupu wynosiły 0,90 – 1,10 zł/kg. Obecnie ceny za jabłka powyżej 75 milimetrów wahają się od 1,10 do 1,30 zł/kg. Natomiast kupujący na rynki hurtowe oferują za jabłka powyżej 80 mm najczęściej 1,50 zł/kg.

Czym bliżej świąt tym bardziej rośnie popyt na Boskoopa, który w marketach jest sprzedawany jako „jabłko kulinarne” czy po prostu „jabłko do pieczenia”. Wobec tego w wybranych podmiotach Boskoop jest najdroższą odmianą i jest skupowany w cenach paskowanych sportów Gali Royal, czyli od 1,60 do 1,80 zł/kg. Jabłka o średnicach od 70 do 75 mm kosztują po sortowaniu 1,10 – 1,20 zł/kg. Pozostałe kierowane są do przetwórstwa.

Dosyć zróżnicowane są ceny Goldena Deliciousa. Za jabłka od 75 do 90 mm podmioty handlowe oferują od 1,10 do 1,50 zł/kg. Nie słabnie popyt na odmianę. W związku z tym Ci sadownicy, którzy są pewni jakości swoich owoców w komorach chłodniczych dalej wstrzymują się ze sprzedażą.

Niezmienne natomiast pozostają ceny popularnych odmian. Ligol, Szampion, Red Jonaprince czy Jonagored kosztują w zależności od podmiotu od 0,70 do 0,80 zł/kg. Jeśli chodzi i popyt to największym zainteresowaniem z tej grupy cieszy się Red Jonaprince. Niemniej potwierdziliśmy u jednego z kupujących stawkę 0,90 zł/kg za jabłka powyżej 68 mm co czyni tę ofertę najlepszą. Nie zmienia się cena zakupu paskowanych sportów Gali (1,50 – 1,80 zł/kg) oraz Idareda i Glostera (0,50 – 0,60 zł/kg).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here