Ceny jabłek w grupach producenckich, 28 września 2021

ceny jablek 2020

Bardzo niskie ceny jabłek na sortowanie idą w parze z rosnącymi wymaganiami. Większość ofert biorąc pod uwagę średnią cenę z sortowania partii jest poniżej kosztów produkcji. 

Ceny jabłek deserowych na sortowanie są bardzo niskie. Z wyjątkiem nowych sportów Gali i Goldena Deliciousa oferowane są stawki poniżej kosztów produkcji. Dostatek ofert sprzedaży skutkuje coraz większymi wymaganiami kupujących. Często najwyższa cena dotyczy jabłek o średnicach od 75 do 90 milimetrów, a nie powyżej 70 milimetrów co było przez lata standardem. Nie bez znaczenia jest kwestia ostatnich partii z ubiegłego sezonu oraz dostatku ofert sprzedaży od producentów, którzy muszą właśnie teraz sprzedać jabłka.

Podawane niżej ceny dotyczą jabłek o średnicy 75-95 milimetrów. Coraz większa powierzchnia na której uprawiamy Galę sprawia, że to właśnie jej ceny najbardziej interesują wielu sadowników. W tym roku grupy producenckie dzielą Galę na trzy grupy. Najdroższe są paskowane sporty, kupowane są od 1,40 do 1,60 zł/kg. Nieco tańsze są nowe sporty z rozmytym rumieńcem – najczęściej 1,20 – 1,30 zł/kg. Najtańsza, a przez wielu uznawana za najsmaczniejszą mutację, Gala Must jest kupowana od 0,80 do 1,10 zł/kg.

Powyżej złotówki sadownicy sprzedadzą jeszcze Goldena D. W tym wypadku grupy płacą za niego 1,10 – 1,30 zł/kg. Powszechnie uprawiane odmiany są jeszcze tańsze. Red Jonaprince, Szampion, Ligol, Rubin, Cortland kosztują od 0,70 do 1,00 zł/kg. Najtańszą odmianą w cennikach grup jest Mutsu. Za odmianę oferuje się od 0,60 do 0,80 zł/kg.

W ubiegłym roku ceny Lobo i Cortlanda na rynkach hurtowych wpływały w znacznym stopniu na ceny w grupach. Obecnie Lobo i Cortland są kupowane po cenach najpowszechniej uprawianych odmian, czyli od 0,80 do 1,00 zł/kg.

3 KOMENTARZE

  1. W pobliżu Grójca tak płacą jak grad zbił jabłka członków. Ale autor pisze że powyżej 75 mm. Co w przypadku Gali jest mało osiągalne , a innych tak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here