Ceny koncentratu jabłkowego przestaną być tajemnicą?

jablka przemyslowe

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało ostatnio, że do obrotu na Giełdowym Rynku Rolnym dołącza kukurydza. Dodano także, że trwają prace nad włączeniem do obrotu między innymi koncentratu soku jabłkowego. Dzięki temu sadownicy mieliby bezpośredni dostęp do rynkowych cen tego produktu.

W wielu publikacjach staramy się informować o aktualnych cenach zagęszczonego soku jabłkowego oraz trendach występujących na globalnym rynku. Niemniej jeszcze kilka lat temu zdobycie informacji o tym w jakich stawkach przetwórcy sprzedają tytułowy produkt nie było proste. Z jednej strony jest to tajemnica handlowa, z drugiej niedostępność tego typu informacji wpływa korzystnie na kreowanie rynku.

Jeśli zapowiedzi MRiRW zostaną zrealizowane, będzie to pozytywnym krokiem ku poprawie transparentności polskiego przemysłu przetwórczego. Chociaż nierzadko zagraniczne serwisy prowadzące notowania stawek towarów (w tym koncentratu jabłkowego) wymagają opłat za dostęp, to najlepiej w tej kwestii poinformowani są amerykańscy sadownicy.

USDA (amerykańskie ministerstwo rolnictwa) publikuje cotygodniowe raporty o przetwórstwie jabłek. Sadownicy za oceanem znajdą w nich aktualne ceny jabłek przemysłowych w każdym z zagłębi sadowniczej produkcji. Ponadto ceny koncentratu jabłkowego, stany magazynowe oraz ceny i ilości importowanego produktu.

System kursu jednolitego, do którego ma dołączyć zagęszczony sok jabłkowy, polega na prowadzeniu przez TGE S.A. (Towarowa Giełda Energii) regularnych, cotygodniowych notowań kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w magazynach. Trwają także prace w celu uruchomienia rynku terminowego dla towarów rolnych. Pozwoli to na zawieranie kontraktów terminowych z dostawą towaru w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here