Ceny paliw już dawno mogły być niższe, czyli cud na stacjach

stacja paliw

O rekordowych marżach koncernów paliwowych wiedzieliśmy od wielu miesięcy. Dopiero dziś pojawiają się zarzuty o sztuczne zawyżanie cen. Myślicie, że może to przynieść jakiś skutek?

Opinie co do rekordowych marży koncernów paliwowych pojawiały się w ostatnich miesiącach bardzo często. Teoretycznie hurtowe ceny ropy nie były tajemnicą, ale Orlen tłumaczył się m.in. wysokimi kosztami transportu. Dziś podejrzenia okazały się prawdą, jednak prezes Obajtek odpowiada, że PKN Orlen to koncern multienergetyczny, który stabilizuje ceny paliw w kraju…

Przypomnijmy, że w momencie kiedy niemal rok temu obniżono stawkę VAT, ceny w hurcie poszły do góry. Od 1 stycznia 2023 roku wzrósł VAT, więc teoretycznie powinniśmy spodziewać się droższych paliw. Ale Orlen obniżył ceny w hurcie z dnia na dzień niemal o 90 groszy… W efekcie ceny na stacjach praktycznie nie uległy zmianie. Według tłumaczenia koncernu pozwoliło to na uniknięcie paniki…

Paniki nie ma, ale Polacy przez wiele miesięcy tankowali drogie paliwo, a koncern twierdził, że nie jest to spowodowane wysoką marżą. Dziś opozycja chce, aby UOKIK sprawdził, czy nie doszło do sztucznego zawyżania cen.

Ale przypomnijmy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta już raz zajmował się tą sprawą. W sierpniu 2022 w związku z tym do UOKiK-u napływały liczne skargi, Urząd przeanalizował sytuację na rynku paliw w Polsce i nie dopatrzył się działań zabronionych. Podsumowując raport, wzrost cen paliw w Polsce ma podstawy rynkowe. Jeśli chodzi o wzrost marż, poinformowano, że są to uproszczone wskaźniki i nie obrazują one w pełni zysków rafinerii…

Podsumowując, wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja. Tankowaliśmy bardzo drogie paliwo, bo tak wysokie były marże. Kto wie, czy za chwilę ceny znowu nie pójdą do góry. Ale sama nasza świadomość nic tu nie pomoże, a historia pokazuje, że ile głosów sprzeciwu nie byłoby wśród obywateli, nic to nie zmieni… A tankować wszyscy musimy.

 

9 KOMENTARZE

 1. Czy to tak bardzo wam ciężko że nie wzrosły ceny? To dobro zamieniacie w zło? Obajtek mówi że na Węgrzech obniżali ceny sztucznie i teraz jest chaos.. Zabrakło.
  Niech mi ktoś powie dlaczego politycy nie zrobią nic żeby jabłko było droższe? I dlaczego jest aż tak tanie?

 2. Musisz nazwać swoją farmę ,,obajtek farm” i będziesz miał wysokie ceny 😂 tylko najpierw musisz wykończyć konkurencję żeby zostać monopolistą 😅, w jabłku chyba będzie ciężko – za dużo ukraińskich oligarchów na horyzoncie 😂

 3. Serio nie wzrosły???w listopadzie obniżka cen paliw w Niemczech 30% a w Polsce 5,%.
  Teraz wiesz dlaczego nie wzrosły.bo już od listopada zapłaciłeś za to

 4. Nawet nie wiesz ile ty zapłaciłeś za rudego w podatkach. Tak wielką firmę jeszcze państwu musiało wspomagać budżetu. No ale tego nie było widać oczywiście. 903 miliony państwo wywaliło na ratowanie orlenu.
  Bardzo dobrze że paliwo jest drogie. To bambry bedą mniej sadzić na stepach, rowach, i jabłko bedzie kiedś droższe.

  • Nikt nie złupił Polaków tak jak kaczor z przydupasami w ciągu ostatnich 8 lat.kroha ich na wszystkim a 8 milionów głąbów jeszcze się cieszy ,że jest okradana.
   To się nazywa biznes

   • PIS -Dla większości Polaków są wzorem. A dla złodziei krzywdą.
    Niech złodzieje głosują na złodziei vatowskich przez których za rudego na nic pieniędzy nie było.

 5. Nie dla większości tylko dla8 mln które na nich głosowało.
  Za agenta wsi Morawieckiego tylko na papierze zmniejszyła się luka vat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here