Ceny skupu nie dorównują wysokiemu popytowi na jabłka przemysłowe

jabłka przemyslowe

Ceny jabłek przemysłowych pomimo momentu sezonu nadal budzą wiele emocji. Popyt na surowiec, który obecnie pochodzi z komór chłodniczych jest niezmiennie bardzo wysoki. Jak aktualnie kształtują się ceny jabłek przemysłowych?

Sadownik otrzyma dziś za większe ilości jabłek najczęściej od 0,60 do 0,62 zł za kilogram. Rzadziej spotkamy się z ofertami 0,65 zł za kilogram, a takie stawki obowiązywały przed ostatnimi obniżkami. Jak dalej potoczy się sytuacja? Ci sadownicy, którzy jeszcze nie sprzedali jabłek wyczekują możliwości skorzystania z nowej formy wsparcia. 

To właśnie mechanizm wycofania jabłek deserowych do przetwórstwa budzi dziś najwięcej emocji. Sadownicy wstrzymują się ze sprzedażą. Zwłaszcza wobec ostatniej konferencji prasowej premiera i Ministra Rolnictwa. Więcej szczegółów i listę zakładów (które wezmą udział w mechanizmie) poznamy najprawdopodobniej we wtorek.

W związku z powyższym podaż jabłek jest obecnie bardzo niska. Jak dowiadujemy się od przedsiębiorców zajmujących się skupem jabłek, na zakładach są „pustki”. Sadownicy czekają na szczegóły i rozpoczęcie wycofania, co wpływa także na zmniejszoną sprzedaż jabłek deserowych do sortowania.

Rozmawialiśmy z przedstawicielem jednej z przetwórni na Wielkopolsce. Zakład oferuje na najbliższe dni cenę 0,70 zł za kilogram netto (0,75 zł/kg brutto). Przeliczając koszty transportu i powrót „na pusto”, to za 22 tony jabłek otrzymamy 1000 złotych więcej, co jest równoznaczne z najlepszą ofertą z punktu widzenia sadownika. Opisane stawki wraz z zapowiadanym wsparciem dawałyby 1,00 zł za kilogram jabłek dla sadownika. 

Zwrócimy też uwagę, że jeżeli pośrednicy zajmujący się handel jabłkami deserowymi będą chcieli kupić jabłka deserowe, z pewnością będą zmuszeni podnieść ceny…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here