Ceny śliwek w grupach producenckich około 2,00 zł/kg

ceny śliwek

Wraz ze zbiorami Węgierki Zwykłej wchodzimy w okres zbiorów późnych odmian śliw. Zaliczają się do nich President, Haganta, TopHit i inne. Nie słabnie popyt na śliwki deserowe. Ceny skupu po raz kolejny nieco wzrosły.

Dziś sadownicy mogli sprzedać fioletowe odmiany śliwek powyżej 32 mm w cenie 1,90 – 2,00 za kilogram. Mowa tu o skupie owoców w grupach producenckich. Są to, w zależności od podmiotu, wzrosty o 5 – 10 groszy na kilogramie.

Wyraźniej podrożały natomiast Węgierki. Za nie z kolei można otrzymać nawet 2,20 zł za kilogram przy średnicy powyżej 25 mm. Późne odmiany śliwek są również kupowane w kalibrze powyżej 40 mm. Wówczas ceny oscylują najczęściej wokół 2,50 zł za kilogram.

Sytuacja na rynkach hurtowych jest w przypadku śliwek niezwykle dynamiczna i zróżnicowana. Są okresy, gdy najwyższej jakości owoce można sprzedać drożej, niż u lokalnych grup. Często ceny przekraczają 3,00 zł za kilogram. Są jednak również sytuacje gdy chwilowo podaż jest tak duża, że cena spada do 1,50 zł za kilogram. Należy zwrócić uwagę, że oddawanie śliwek po takich cenach jest zupełnie niezrozumiałe, podczas gdy na miejscu można za nie otrzymać 40 czy 50 groszy więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here