Chińczycy zaskoczyli świat sprzedając jabłka. 60 mld w kilka godzin

Media na świecie, w tym Bloomberg, rozpisują się na temat rekordu jaki osiągnięto na chińskiej giełdzie w tym tygodniu. Pośrednicy w ciągu zaledwie 4 godziny sprzedali 60 mld jabłek odmiany Fuji, czyli tyle ile mieszkańcy Chin spożywają w ciągu 3 miesięcy.

O co dokładnie chodzi? Giełda Zhengzhou stała się miejscem gdzie skupowano a następnie sprzedano 964 tys. kontraktów futures, z których każdy dotyczył dostawy 10 ton jabłek o wartości 1138 dolarów/t. 

Kontrakty futures na jabłka pojawiły się w sprzedaży po raz pierwszy w historii w grudniu 2017 r. Dotyczą dostaw jabłek realizowanych w przyszłości (określona cena i termin). Zainteresowanie nimi na chińskiej giełdzie wzrosło w lutym, by najwyższy poziom osiągnąć w tym tygodniu.

 

W komentarzach opisujący zdarzenie bez precedensu na giełdzie Zhengzhou pojawiają się głosy mówiące o obawie przed spekulacjami na rynku jabłek. Władze ogłosiły, że odpowiednia komisja wzmocni nadzór nad kontraktami futures, aby nie dopuścić do manipulacji na rynku.
Źródło: Bloomberg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here