Chiny: ogromny kraj, który importuje bardzo mało jabłek

jeromine

Czy 68 tysięcy ton to dużo czy mało jabłek? Biorąc pod uwagę Chiny możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że jest to ilość wręcz symboliczna.

Chiny w minionym roku sprowadziły zza granicy zaledwie 68 000 ton jabłek. To wolumen, jaki w ciągu sezonu są w stanie przygotować do sprzedaży dwie duże grupy producenckie w Polsce. Daje to obraz tego, że z punktu widzenia eksportu jabłek, Chiny były w 2021 roku rynkiem wręcz „symbolicznym”. Niestety na sklepowych półkach Chińczycy nie znajdą polskich jabłek.

W 2021 roku, pod ogromną presją pandemii i problemów w branży transportowej import jabłek został ograniczony do 68 000 ton rocznie, co oznacza spadek o 10% rok do roku. Co ciekawe pomimo tego wartość importowanych jabłek wzrosła. Wniosek? Chińczycy importują jabłka coraz droższe, czyli coraz wyższej jakości.

Chiny to dziś nieco ponad 1,4 miliarda obywateli. Polska – 38 milionów. Jednak spójrzmy na liczby. Okazuje się, że w przeliczeniu na każdego obywatela produkujemy ponad 3 razy tyle co w Chinach. W Polsce to 105 kilogramów, a w Chinach 32 kilogramy na osobę. Wartość dla naszego kraju powinna uzmysłowić nam po raz kolejny, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od eksportu w przypadku jabłek.

źródło: agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here