(Chwilowy) Niedobór Empire na rynku?

empire

Zarówno grupy producenckie, jak również hurtownicy mają od jakiegoś czasu problemy z zakupem większych ilości Empire. Ceny w obu kanałach sprzedaży są zadowalające. Jaki tonaż odmiany jest jeszcze w nieotwartych chłodniach z KA i jak będzie przebiegał handel?

Obok ogólnego zastoju w handlu zdarza się, że nawet na stosunkowo małym rynku występują niedobory i zwiększony popyt. Właśnie taką sytuację możemy zaobserwować na rynku jabłek. Empire to odmiana w przypadku której od jakiegoś czasu można zaobserwować na rynku niedobory. Niestety, ogólna sytuacja w handlu jabłkami hamuje wzrost cen towaru na który jest nieco większy popyt.

Grupy producenckie miały problemy z zakupem większych ilości odmiany przez cały grudzień. Co za tym idzie skompletowanie dużych zamówień jednolitej jakości bywało kłopotliwe. Niemniej Empire cały czas jest w cennikach zakupu grup producenckich. Najczęściej spotkamy się ze stawkami około 2,00 za kilogram powyżej 55 lub 60 milimetrów. Razem z Boskoopem są to najdroższe odmiany w cennikach zakupu pośredników.

Nie inaczej jest na rynkach hurtowych. Na rynku w Broniszach podaż Empire jest mała. Również tu hurtownik zainteresowany zakupem większej ilości miałby problem z nabyciem odmiany.

Podaż to jedno. Oferowane są po pierwsze małe partie, a po drugie odmianę sprzedaje niewielu sadowników. Drugim kwestia to jakość. W hurcie oferowanych jest wiele partii owoców pogradowych. Zdarza się, że owoce są słabo wybarwione. Nie znaczy to, że nie ma na rynku jabłek wysokiej jakości. Za takie trzeba zapłacić obecnie około 45 zł za skrzynkę, to jest 3,00 zł za kilogram.

Sytuacja może się zmienić dopiero w połowie stycznia, gdy do sprzedaży trafią większe partie dobrej jakości Empire’a z komór chłodniczych z kontrolowaną atmosferą. Sprzedający na Broniszach hurtownicy są zdania, że dopiero wtedy udział jabłek dobrej jakości tej odmiany się zwiększy. Ponadto nie prognozują spadków cen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here