Ciąć na „klik” czy wbrew regułom? [Video]

ciecie sadu

W przypadku sadów karłowych w Polsce od kilku lat dominuje metoda cięcia na na „klik”. Niemniej spotkamy się z odstępstwami od reguł tej techniki.

Krzysztof Urbański, który od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się cięciem drzew owocowych swoją technikę określa cięciem „na plon”. Nie skraca gałęzi na jednorocznym drewnie, lecz w miejscu, gdzie odchodzą od niej krótkopędy. W efekcie drzewo zachowuje równowagę we wzroście. W miejscach takich cięć wyrasta po kilka krótkopędów zakończonych pąkami kwiatowymi. Dzięki temu wzrost jest bardzo wyhamowany, a w kolejnych latach prowadzenie jest proste i obcięcie każdego drzewka zajmuje niewiele czasu. 

Zdaniem naszego rozmówcy technika ta razem ze stosowaniem regulatorów wzrostu sprawia, że cięcie mechaniczne jest zabiegiem zbędnym. Szczególnie, jeśli mówimy o nowoczesnych nasadzeniach na podkładce M9. Według pana Krzysztofa cięcie ręczne w prowadzonych przez niego kwaterach zajmuje tyle samo czasu, co sama korekta po cięciu mechanicznym. Zgodzicie się z naszym rozmówcą? Więcej w materiale wideo.

2 KOMENTARZE

  1. Skoro to cięcie tak świetnie ogranicza wzrost to po co regalis???

    Na regalisowanej m9 to możesz sobie ciąć gdzie chcesz i nadmiernie rosnąć nie będzie.
    Żadna mi rewelacja

  2. Nikt tu nie liczy kosztu tego regalisu jak by on był za grosze. Gala i inne mutanty krótkopedowe nigdy nie mają problemu z zapąkowaniem. Tylko że w Polsce są drzewka z targu co miejsce okulizacji jest prawie w korzeniach. I wtedy takie cięcie w silniej rosnących drzewkach było by produkcja mioteł .I te krótkopędy nie były by krótkopędami Tylko batami. I żadne cięcie korzeni i regalis by nie pomógł, ani cięcie na klik ani cięcie na ” kołek” jak na filmie. To jak skuteczna jest metoda cięcia widać Tylko na silniej rosnących drzewach, i to z takich wzięło się cięcie na klik. Tnę na klik bo jednym cięciem końcówki nie potrzebuje regalisu. Lub rzadko potrzebuje. Jabłka nie są w kupie, co powoduje niedopryskanie korka, i zcisniete jabłka jak mają kolor, to już późno, nie nadają się do kontroli. Miękie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here