Ciąg dalszy problemów Serbów ze skupem wiśni

zbiory i ceny wiśni w serbii

Kilka dni temu w Serbii rozpoczął się sezon wiśniowy. Niestety, producenci przyznają, że kolejny rok z rzędu branża przetwórcza stosuje metody, które zmniejszają ich dochody…

Główny problem ze skupem wiśni w Serbii powtarza się od wielu lat. Teoretycznie obowiązują dwie ceny, za pierwszą i druga klasę wiśni. Kupujący jednak wstrzymują zakupy, aby nabyć wszystkie dostarczane owoce po niższej cenie – drugiej klasy.

Argumenty znamy doskonale z polskiego rynku. Nadprodukcja, zapasy czy brak popytu na produkt przetworzony… żaden z nich zazwyczaj nie jest zgody z prawdą. Niemniej producenci nie mają wyjścia z zerwanymi już owocami i sprzedają je po narzuconej cenie.

Jest to niezwykle jaskrawy przykład wykorzystania przewagi kontraktowej. Przeklasyfikowanie surowca wbrew jego faktycznej jakości oczywiście nie powinno mieć miejsca. Sytuacji sprzyja specyfika każdego z gatunków owoców miękkich, czyli konieczność szybkiej sprzedaży (w tym wypadku) do przetwórstwa.

Aktualnie serbscy sadownicy otrzymują za kilogram malin (po opisanym procederze) 40 dinarów, czyli 1,60 zł za kilogram. Połowa tej ceny trafia do pracowników sezonowych. Producenci wychodzą więc „na zero” i w efekcie coraz więcej sadów wiśniowych w Serbii jest zaniedbanych i niechronionych.

 

źródło: kurir.rs

10 KOMENTARZE

 1. To samo jak co roku czyli znowu załamanie,nie opłaca się trzeba coś zrobić a po sezonie cisza i tak w koło.Wykoncza nas powoli

  • Ale jak my wspieraliśmy amerykański faszyzm w bestialsko i bezpodstawnie zrównanym z ziemią Iraku to było dobrze????
   Też mamy zdychać????
   Zobaczysz zima ceny gazu i też będziesz zdychać ale z zimna

  • Co robiłeś gdy kraje NATO besiatsko humanitarnie bombardowały siebie niszcząc przemysł,infrastrukturę,bombardując mosty na których były pociągi z cywili lub samochody z uchodźcami….to pewnie były pomyłki super dokładnych zbrodniczych zabawek rodem z uSSa….jak ruskie coś trafia to celowo…

   Mniej propagandy więcej faktow

   • Takie pociągi cywili, jak to że w Ukrainie ” „faszysci zabijają rosjan”. Człowieku takich bzdur to nawet po pijanemu nikt nie wymyślił.
    Sputnik ci odcięli?? Do dobrze. Bo już większych bzdur nikt nie wymyślił. Każdy sobie dupe wyciera twoimi bzdurami. Tacy jak ty to już dawno powini się przeprowadzić z demokratycznej Polski do totalitarnej Rosji, żeby dostać pałą za byle co. I za słowo ” wojna” na 15 lat łagru. W Stanach Zjednoczonych nic nie muszą zakazywać żeby rzad istniał. Tylko Ty nieszczęśliwy z istnienia demokracji. Jak Jaruzelski. Kazał strzelać do Polaka w kopalniach żeby koryto nie znikło. A całował Breżniewa. Jak zdrajca.

    • No nic nie musieli tylko stwierdzili że Trump chciał siła zdobyć Kapitol … hehe

     Demokracja 2% ma wszystko reszta to biedakico na chleb zarabiają…super dystrybucja dobr…

     Doczytaj publikacje jak NATO i ussa bawiło się w Serbii…i w większości już twierdzą,że ta operacja była błędem..

     O Iraku i lewych fotkach już nawet nie chce mi się wspominać ….

     Wszystkie media są w żydowskich rękach i zbrodniarze z uSSa mają lepsze pr od zbrodniarzy z roSSji a czy czas powtarza,że to jest to samo szambo

 2. Ochrony…. !!!
  Już ten Guest ruski troll wybiela Putina. To bydło gwałci nawet dzieci, nie mówiąc o zabijaniu.

  Trollu czy ty się podpiszesz ” srolo „, czy ” historyk” to i tak twoje pisanie jest gównem. Amerykanie pogrozili Ruskim, przed stanem wojennym żeby nie ważyli się wejść na polską ziemię i strzelać do Polaków. I nie weszli. A ty byłeś ZOMO wcem komunistą, I stąd twoja nienawiść do potężnego demokratycznego kraju USA. Teraz płacz…

  • Bydło z uSSa gwałciło i mordowało cywili..fakty…nawet paru z nich zostało osadzonych… niepodważalny fakt…

   Ten potężny demokratyczny kraj w ostatnim 25leciu wywołał kilkanaście wojen…taka to demokracja….to bankrut z 22bilionowym długiem,który ratuje wojna swoją jeszcze dominującą pozycję…

   Oni dobrze wiedzą,że ich koniec tak jak piss jest bliski dlatego robią wszystko aby to przedłużyć..

   Chińczyk już wyprzedził ich gospodarczo a niedługo pewnie militarnie i wojna z Chinami jest nieunikniona i będzie za parę lat….

   I oczywiście to chińczyk będzie tym zlym

 3. Dla przypomnienia

  Wspaniale, demokratyczne mocarstwo uSSa pokazało sfałszowane zdjęcia z bronią masowego rażenia i zrównało Irak z ziemią w ramach misji stabilizacyjnej.
  Można ??można

  Teraz misje stabilizacyjna na Ukrainie prowadzi roSSja i szuka nazistów.mozna??NIE MOZNA….

  Czekam aż ktoś wyjaśni dlaczego bo to 2 zbrodnicze kraje i nie widzę między nimi roznicy

 4. KOMUNIKAT do osób ktore maja swoje otrzasarki.Proponuje pryskać Agrosystemem wiśnie wówczas jak sie sytuacja wykrystalizuje z ceną żeby nie mieć parcia na przedwczesny zbiór bo spadnie z drzew.a chlopki od recznej roboty niech rwią bo zawsze rwali i rwać bedą:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here