Cięcie mechaniczne: Nóż trójzębny zamiast piły tarczowej i listwy?

listwa

Cięcie mechaniczne zyskuje na popularności. Dobrze znamy piły tarczowe i listwy tnące. Na rynku pojawiło się też nowe rozwiązanie. 

Producenci maszyn w Europie idą w zauważalnym kierunku. Jedna podstawowa maszyna bazowa współpracuje z kilkoma narzędziami. Trend zauważamy także w Polsce. Jedna z firm, która prezentowała swoje maszyny na targach Interpoma 2022 – Fruit Tec z Niemiec, przedstawiła nowe rozwiązanie w cieciu mechanicznym.

W maszynie zamiast pił tarczowych w przeciwległych kierunkach obracają się po dwie głowice z trzema nożami. Są one ustawione względem siebie pod kątem 120 stopni. Noże ucinają gałęzie do średnicy 30 mm. W trakcie pracy odległość między nimi jest minimalna.

Zdaniem producenta narzędzie jest czymś pomiędzy piłami, a listwami. Dobrze sprawdza się przy mechanicznym cięciu odmian o słabej sile wzrostu. W założeniu cięcia są dokładne i zdecydowanie mniej szarpane niż w przypadku pił tarczowych.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy rozwiązanie jest warte uwagi, czy w cięciu mechanicznym nie potrzebujemy już nowych rozwiązań?

listwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here