Cięcie odmładzające wiśni musi być zdecydowane

ciecie wisni

Jeśli z jakiś powodów nie cięliśmy sadu wiśniowego 3 lata lub dłużej, konieczne jest cięcie odmładzające. Jest to proces absolutnie konieczny, żeby „wyprowadzić” sad wiśniowy. 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dominowało przekonanie, że wiśnie najlepiej ciąć co drugi rok. Obecnie większość producentów wiśni zauważa zalety płynące z corocznego cięcia gatunku. Wynika z tego fakt, że sady cięte corocznie nie wymagają tak częstego odmładzania. Niemniej jest ono wskazane raz na kilka lat. Literatura fachowa mówi najczęściej o konieczności wykonania zabiegu raz na 5 lat.

Cięcie odmładzające jest skuteczne wyłącznie w przypadku zdecydowanych działań. Jeśli nie będziemy podchodzić do tego zabiegu w sposób jednoznaczny nie przyniesie on zamierzonych efektów – odmłodzenia drzew.

Zaczynamy od grubych gałęzi. Nadmiar należy usunąć. Część może być skrócona nawet w połowie długości. Celem jest rozluźnienie i doświetlenie korony w stopniu większym niż w przypadku cięcia prześwietlającego. W zdecydowanej większości sadów konieczne jest również zaniżenie drzew. Tu również możemy usuwać lub skracać rosnące pionowo grubsze gałęzie.

Podobnie jak w przypadku cięcia prześwietlającego tu również usuwamy wszystkie gałęzie, które są skierowane do środka osi drzewa. Korona musi być na tyle rozluźniona, aby docierające światło pobudziło wzrost nowych pędów we wszystkich częściach korony. Na koniec musimy się także pozbyć długich nieproduktywnych gałęzi zwisających ku ziemi.

W tym wypadku również nie ma jednoznacznych zasad i wytycznych. Drzewo należy w pewien sposób „wyczuć”. Polega to na przewidzeniu jak będzie przebiegał wzrost wegetatywny w przyszłym sezonie. Ponadto musimy się pogodzić z bardzo małym plonowaniem w roku po cięciu odmładzającym. Efekty i pełne plonowanie zaobserwujemy dopiero w drugim roku. Od trzeciego roku po cięciu odmładzającym kontynuujemy cięcie prześwietlające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here